'KAŞ'IMIZI GÖZÜMÜZ GİBİ KORUYACAĞIZ'

Kaş'ta 20. Kaş-Likya Festivali farklı etkinlikler ile başladı. Açılışta Kaş'lılar, Kaş'ta bulunan yabancılar mehteran eşliğinde yürüdüler.

Politika 2 Temmuz 2017 15:26
  'KAŞ'IMIZI GÖZÜMÜZ GİBİ KORUYACAĞIZ'
-A +A

 Açılış yürüyüşü ardından Likya Yörüklerinin gösterileri oldu, sanat etkinlikleri yapıldı. Ak Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu açılışta yaptığı sunumda Likya'nın Başkenti Kaş olduğunu; Tarihi süreç içerisinde Likya bölgesi, Tekeli yarımadası,  Batı Antalya olarak isimlendirilen coğrafyanın  tarihi, doğası, toprağının bereketi, insanı ve medeniyetlere biçim vermiş yaşanmışlıkları ile özel bir bölge olduğunu ifade etti.
 
MONTESQUIEU KAŞ'A GELDİ Mİ!
 
Antalya Milletvekili Atay Uslu bölgenin tarihsel ve siyasi kimliği ile ilgili şu bilgileri verdi: "Tarihin bilinen ilk meclis binası Patara'da, Kaş'ta. Patara Meclisinin ortaya koyduğu sistem Montesquieu'dan büyük övgü almıştır.
Montesquieu der ki; "Eğer mükemmel bir  birleşik cumhuriyet örneği vermem gerekirse Likya'yı gösteririm". 
Bu saptama, ABD’nin 1787 yılında kabul edilen Birleşik Devletler Anayasası’nın  ve hatta Avrupa Birliğinin  biçimlendirilmesinde etkili olmuştur. " 
 
KAŞ'IN HİZMETİNDEYİZ
Atay Uslu konuşmasının devamında Kaş'a ulaşımı hem karayolu hem havayolu açısından daha konforlu ve güvenli kılmak için çalışmaların  devam ettiğini anlattı. 
Ak Parti Milletvekili Atay Uslu Kaş'a yapılan yatırımları tek tek saydı: "Kalkan-Kaş-Kasaba ve Kaş-Demre arası yollar sıcak asfaltla kaplanıyor. Havaalanı ve Kaş'a uzanacak Batı Antalya sahil yolu projesi çalışmalarımız devam ediyor. Kalkan-Sütleğen yolunun 10 Km'si bu yıl yapılıyor. 50 yıllık hayal olan Kasaba barajı inşaatına başladık. Sütleğen göleti 2019'da tamamlanacak. İkizce göleti hizmete girdi. Adliye Saray'ı projesi tamam. Fen Lisesi yurdu tamamlandı. 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Fatma Betül Sayan Kaya'nın  Kaş'ımıza bir kız yurdu müjdesi var. Projesi tamamlandı, ödenek tamam, ihale sonrası inşaat başlayacak. Fatma Betül Bakanınıza bölgenin bir evladı olarak teşekkürlerimi sunarım. Çavdır Lisesi'nin ve Kınık İmam Hatip Ortaokulunun inşaası devam ediyor.  Xhantos ve Patara'da restorasyon çalışmalarınız var. Kaş ve mahallelerinin elektrik alt yapısını yeniliyoruz. 
 
SEBZEMİZ GÜVENLİ...
Çavdır, Kınık, Yeşilköy ve Ova'da üretilen yaş sebzemizin doğal ve  güvenli üretim aşamalarıyla pazara sunulduğunun daha iyi anlatılması için çalışmalar yapıyoruz. Bölgemizde Akıllı Arı, faydalı böcek, Bilinçli çiftçi ile kimyasal kullanılmadan yapılan üretimi anlatmak için PR faaliyetleri yapıyoruz." dedi.
 
KİMSE KAŞ SEVGİMİZİ TEST ETMESİN
Antalya Milletvekili Atay Uslu, Kaş'a hem konseptine uygun yatırımlar yapacaklarını hem de göz gibi koruyacaklarını anlattı.: "Kaş hizmetleri alıyor, hak ediyor. Batı Antalya'da özelde de Kaş'ta kitle ve kütle turizmi yerine tercihimiz butik turizm. Butik turizm için mega oteller yerine pansiyonculuğun ön planda tutulması hususunu takip ediyoruz. Bölgemizin doğal güzelliklerini koruyoruz. Ancak bu konsepte uygun yatırımların da yapılması gerekir. 
Bazen yatırımların durdurulması dahil talep ve dirençlerle karşılaşıyoruz. "
 
BÖLGEDE KİTLE VE KÜTLE TURİZMİ YERİNE BUTİK TURİZMİ DESTEKLİYORUZ
 
Atay Uslu konuşmasının devamında şunları ifade etti: "Kimse bizim Kaş sevgimizi test etmesin. Kaş benim Ata yurdum. Hem butik konsept devam edecek hem o konsepte uygun destek ve yatırımlar. Kaş'ımızı koruyacağız hatta Kaşımızı gözümüz gibi koruyacağız.  Yunanistan'a bin kilometre uzak, Kaş'a bir kilometre yakınlıkta Meis'te havalimanı var, Kaş'ta yok. İstemiyoruz zihniyeti iflastır, onun yerine şu noktada değil bu konumda istiyoruz talebi ise makuldur. Muhalif değil alternatifli anlayışın başımız üzerinde yeri var. İnşallah Kaş'ın güzelliğine, doğasına zarar vermeyecek uygun bir  alana da havalimanını yapacağız. Batı Antalya'ya ulaşım kolay ve konforlu olacak."
 
KAŞ'A 1 KM UZAKLIKTAKİ MEİS'TEKİ HAVALİMANINA SÖZ SÖYLEYEMEYENLER, 
KAŞ'IN 20 KM DIŞINDA YAPACAĞIZ HAVALİMANINA KARŞILAR. İŞTE İSTEMİYORUZ ZİHNİYETİ

 
Atay Uslu konuşmasının sonunda başta Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu olmak üzere Antalya'nın 7 milletvekili ve Belediye başkanları yek vücut Antalya ve bölge için hizmetler üretmeye çalıştıklarını , milletin güvenine layık olmak için çaba sarfettiklerini ifade etti. Atay Uslu, hizmetler için hükümet üyelerine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, Başbakan Binali Yıldırım'a ayrı ayrı teşekkür etti. 
 
Likya'nın Yörükleri afişi, 40 yaş üstü Yörük halkoyunları ekibi ilgi çekti.  Çok sayıda açılan sanat, resim ve el işi sergileri, halk konserleri ile Kaş-Likya festivali renkli bir şekilde devam edecek.

Haber merkezi

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...