‘Mali tatil’ başladı

ASMO Başkanı Emrullah Tayfun Çavdar, ‘mali tatil’ uygulaması ile ilgili açıklamalarda bulundu

Güncel 29 Haziran 2017 18:30
‘Mali tatil’ başladı
-A +A

ASMO Başkanı Emrullah Tayfun Çavdar, ‘mali tatil’ uygulaması ile ilgili açıklamalarda bulundu.
 
‘Mali tatil’ uygulamasının 20 Temmuz’da sona edeceğini hatırlatan Antalya Serbest Muhasebeciler Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Emrullah Tayfun Çavdar, bir basın toplantısı düzenleyerek, yaptıkları çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu. Yeminli Mali Müşavirlik Kanununun bu yıl 28’nci yılını kutladıklarını aktaran Çavdar, “Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik mesleğinin ülkemizde yasal statüye kavuşmasını sağlayan ve 13 Haziran 1989 tarihinde uygulamaya giren 3568 sayılı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanununun bu yıl 28’nci yılını kutladık. Mesleki mücadelemizde emeği geçen meslektaşlarımıza gönülden teşekkür ediyoruz. Bizler demokrasi mücadelesi ile birlikte meslek mücadelemizi de sürdürmekteyiz, demokrasinin ve özgürlüklerin olmadığı bir toplumda hiçbir şeyin değeri yoktur” dedi.
 
HAKLARI ELLERİNDEN ALINMIŞ
Kanunla meslek mensuplarına sağlanan ‘mali tatil’in 20 günlük bir süreyi kapsamasına rağmen, gerçek anlamda meslektaşların faydalanabileceği bir tatil olmadığını dile getiren Başkan Çavdar, “Meslektaşlarımız olağan zaman da yaptıkları işleri yine bu dönemde de yapmak zorunda kalmaktadırlar. Çünkü beyanname verme süreleri mali tatilde ( 1 sıra Numaralı Mali Tatil Uygulaması Hakkında Genel Tebliğde) 7 gün uzamakta iken,1 sıra Numaralı Tebliğde değişiklik yapan 2 sıra Numaralı Tebliğle; 5 güne çekilmiş ve meslek mensuplarımızın kanunla kazanılmış hakları ellerinden alınmıştır.  Gerçek anlamda bir mali tatil olabilmesi için, Temmuz ayında verilmesi gereken Haziran ve Temmuz beyanname/bildirimlerin Ağustos ayında verilmesi sağlanmalıdır” dedi.
 
EKONOMİK KRİZ VURGUSU
Geçen seneki talepleriyle bu seneki taleplerin aynı olduğunu ve taleplerinin hiç düzelmediğini vurgulayan Başkan Çavdar, “Özellikle ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıların en çok hisseden bir meslek camiasıyız. Ülkemizdeki kayıt dışılık arttıkça bizlere olan talep azalmaktadır. Bu da bizim özlük haklarımıza yansımaktadır. Taleplerimizin düzelmediği anlamına gelmektedir. Taleplerimiz artarak davam ediyor. Tüccar, esnaf, sanayici SSK primlerini öreyemez hale geliyor. Ekonomi sıkışık, insanlar artık borçlarını ödeyemez hale gelmiştir. Ülkede yüzde 12’ye dayanmış bir enflasyon var. Yüzde 13’lere 15’lere dayanmış bir işsizlik var. Yüzde 20 genç işsiz sayısı var. İçimize sinmese de, gerçek anlamda bir tatil olmasa da, Mali Tatilinizi kutluyor, sevdiklerinize ve kendinize zaman ayıracağınız huzurlu bir tatil yapmanızı diliyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum” şeklinde konuştu. Toplantının bir bölümünde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başkan Çavdar, basın mensubunun sorusu üzerine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun adalet için Ankara'dan İstanbul'a başlattığı yürüyüşe katılmak üzere 4 Temmuz’da İstanbul- Gebze’de katılacaklarını duyurdu.
 

Kaynak : Serçin ÇILDIR

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...