"MAVİ VATAN"IN YILMAZ BEKÇİLERİ

ARAMA KURTARMA GEMİSİ ‘DAMEN SAR 1906’ DENİZE İNİYOR…

Güncel 15 Haziran 2017 18:11
"MAVİ VATAN"IN YILMAZ BEKÇİLERİ
-A +A

Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın “Göçmen Akışının Yönetiminde Operasyonel Kapasitesinin Güçlendirilmesi Projesi” kapsamında ‘DAMEN SAR 1906’ sınıfı botlardan iki tanesi teslim edildi.
Antalya Serbest Bölge’de düzenlenen törene, Antalya Vali Yardımıcısı Mehmet Kurdoğlu, Sahil Güvenlik Komutan Yardımcısı Kıdemli Albay Zeki Bodur, Uluslararası Göç Örgütü(IOM) Türkiye Misyon Şefi Lado Gvilava, AB Türkiye Delegasyonu Büyükelçisi Christian Berger katıldı.
AB Türkiye Delegasyonu Başkanı, Büyükelçi Christian Berger "Sahil Güvenlik Komutanlığının ortaya koyduğu muazzam çabalar bir yandan Akdeniz'de can kaybının önlenmesi açısından hayati rol oynarken, öte yandan denizde düzensiz göç hareketini engellemiştir. AB, bugün teslim edilen iki adet son teknoloji arama-kurtarma botu ile Sahil Güvenlik Komutanlığının çabalarına katkıda bulunmaktan gurur duymaktadır. Bugün bizleri bir araya getiren proje, AB ve Türkiye'nin beraber çalıştığı zaman neler başarabileceğini ortaya koyan pek çok güzel örnekten birini teşkil etmekte olup, birlikte daha güçlü olduğumuzu ortaya koymaktadır" dedi.

2017 SONUNDA TESLİM EDİLECEK

IOM Türkiye Misyon Şefi Lado Gvilava, "Bugün Sahil Güvenlik Komutanlığına teslim edilen bu botlar, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve 2017 yılı sonuna kadar IOM tarafından teslim edilecek olan son derece sofistike altı arama ve kurtarma botunun ilk parçasını oluşturmaktadır. IOM bu proje altında yalnızca botların tedariki yoluyla değil, çeşitli göçmen profillerine etkili müdahale edilmesine yönelik eğitim programları yürüterek de göçmen ve mültecilerin kurtarılması için çalışmaktadır" diye konuştu.

MÜLTECİLERİN KAHRAMANI ‘DAMEN SAR 1906’

'DAMEN SAR 1906' sınıfı botlardan iki tanesini teslim alacaklarını söyleyen Sahil Güvenlik Komutan Yardımcısı Kıdemli Albay Zeki Bodur, diğer botların ise, bu yılın sonuna kadar tamamlanacağını söyledi. Bodur, ‘DAMEN SAR 1906’ sınıfı botlar ömürleri boyunca Türk Deniz Yetki Alanları ve Arama Kurtarma Bölgesinde başta olmak üzere göçmen ve mülteci krizinde Sahil Güvenlik Komutanlığının kapasitesinin arttırılması amacıyla kullanılacak" dedi.

KURTARILAN GÖÇMEN SAYISI 5 BİN 812

Albay Zeki Bodur, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“2016 yılının ilk 5 ayında Yunanistan tarafına geçtiği belirlenen göçmen sayısı 156 bin 723’ken Türkiye tarafından kurtarılan göçmen sayısı 25 bin 619 olmuştur. 2017 yılının ilk 5 ayında ise, Yunanistan tarafına geçtiği bildirilen sayı 6 bin 865’ken, Türkiye tarafından kurtarılan göçmen sayısı 5 bin 812 olmuştur. Başka bir ifade ile geçen yılın ilk 5 ayında düzensiz göçmenlerin yüzde 14’ü Komutanlığımız tarafından kurtarılırken, bu yılın aynı döneminde oran yüzde 50’ye yükselmiştir" şeklinde konuştu.
Törenin sonunda, ‘DAMEN SAR 1906’ adlı 2 botun teslimi için imzalar atıldı. Daha sonra katılımcılar birbirlerine hediye takdim ederken, teslim edilen botlarla 30 dakikalık bir gezi gerçekleştirildi. 

Kaynak : İHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...