“Osteoporoz’a (Kemik erimesi) Dikkat”

Halk arasında kemik tarama cihazı olarak bilinen kemik dansitometri cihazı Finike Devlet Hastanesi’nde hastalara hizmet vermeye devam ediyor. 2013 tarihinden itibaren hizmet veren kemik dansitometri cihazı ile 13 bin 500 hastanın kemik ölçümü yapıldı, günde 15 hastaya da çekim yapılmaya devam edilerek aynı gün içinde sonuçlar hastalara verilmektedir.

Sağlık 21 Eylül 2017 15:50
“Osteoporoz’a (Kemik erimesi) Dikkat”
-A +A

Halk arasında kemik tarama cihazı olarak bilinen kemik dansitometri cihazı Finike Devlet Hastanesi’nde hastalara hizmet vermeye devam ediyor. 2013 tarihinden itibaren hizmet veren kemik dansitometri cihazı ile 13 bin 500 hastanın kemik ölçümü yapıldı, günde 15 hastaya da çekim yapılmaya devam edilerek aynı gün içinde sonuçlar hastalara verilmektedir.

Konu hakkında açıklamada bulunan Fizik Tedavi Uzm.Dr.BuketMiranoğlu,Osteoporoz  (kemik erimesi) kemik kütlesin sertliğinde  azalma  ve buna bağlı olarak kemik dokusunun daha zayıf ve kırılgan hale gelmesiyle karakterize bir kemik hastalığıdır. Hastalık tüm kemiklerimizi (iskeletimizi) etkiler. Tedavi edilmediği takdirde ise kemik ağrısına ve şekil bozukluklarına yol açar ifadesini kullanırken kişinin giderek çevresine daha bağımlı hale geldiğini ve  yaşam kalitesinin olumsuz etkilendiğini söz konusu hastalığın tetkikinin ise başlıca kemik yapısını ve yoğunluğunu ölçen kemik dansitometri adı verilen cihazla yapıldığını söyledi.

Kadınların Osteoporoz açısından daha riskli olduğunu belirten Dr. Buket Miranoğlu,  diğer risk faktörlerini ise şöyle sıraladı; 50 yaşın üstünde olmak (kadın, erkek), menopoza girmiş olmak, erken menopoza girmek, yumurtalıkların alınması, hormonal sorunları olan erkekler, süt ,yoğurt gibi kalsiyum içeriği yüksek ürünleri az tüketmek, D vitamini eksikliği, sigara, alkol, kafeinli içeceklerin fazla tüketilmesi, ailede osteoporoz ve kırık öyküsünün olması, bazı hastalıkların bulunması (şeker hastalığı, guatr)
     
       Bu risk faktörlerini içeren 50 yaş üstü kişilerde, menopoza girmiş kadınlarda  ve 65 yaş üstü kadın ve erkeklerde risk faktörüne bakılmaksızın  kemik taraması yapılmalıdır diyen Dr. Buket Miranoğlu, Osteoporoz belirtileri olarakta şunları belirtti; bel ve sırt ağrısı, boyda kısalma, omurgada, el bileğinde, kalça kemiğinde kırık, kaburga kırıkları olabileceği gibi bunların yanındahiçbir belirti vermeden sinsice de  ilerleyebilir ifadesini kullandı.
45 yaşından sonra gelişen kırıkların  % 70’i osteoporoza bağlıdır diyen Dr. Buket Miranoğlu “65 yaşın üstünde kadın ve erkeklerde özellikle kalça kırığı riski artmaktadır. Kalça kırığı osteoporozun en ciddi komplikasyonudur. Yaşam kalitesini etkilemesi, bağımsız yaşamada kısıtlılık getirmesinin yansıra, kalça kırığı ilk 1 yıl içinde ölüm oranlarında belirgin artışa sebep olmaktadır” dedi.
        
  Tüm bunları önlemek için kesin sonuç veren, güvenilir yöntemlerden biri olan kemik yoğunluğu ölçümleri, kan ve idrar tahlilleriyle erken tanı mümkün olmaktadır diyen Dr. Buket Miranoğlu, kişinin osteoporoz olması durumunda, döngü bozulduğundan kaybedilen kemik geri kazanılamamaktadır. Ancak erken teşhis ile medikal tedavi, fizik tedavi ve hastanın bilgilendirilmesiyle kemik erimesi durdurulabilir. Kemik kitlesi geri kazandırılabilir. Kırık riski önlenebilir. Menopoz bu hastalığı tetikleyen bir etken olduğundan, menopoz sonrası tüm kadınlar, 65 yaş üstü tüm erkek ve kadınlar kemik tarama tetkikini yaptırmalıdır. Bahsedilen risk faktörleri de göz önünde bulundurulmalıdır. Bu sayede erken tanı ile kırık olmadan önce, kemik kütlesinin azaldığı gözlemlenerek gelecekte bölgeye özgü kırılma riski saptanabilecektir.

Dr. Buket Miranoğlu son olarakda; “Kemik mineral yoğunluğu ölçümü (kemik taraması) yapıldıktan sonra, hastaya tedavi başlanırsa yılda bir kez, sonuç tamamen normal çıkarsa da iki yılda bir kez taramanın tekrarlanması gerekmektedir” dedi. 

 

Kaynak : Haber merkezi

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
KADINLARIN GÜCÜ ADINA

KADINLARIN GÜCÜ ADINA

15:41 17 Temmuz 2018
Yerel basına tam destek

Yerel basına tam destek

15:56 12 Temmuz 2018
Hastane eve geliyor

Hastane eve geliyor

15:04 13 Temmuz 2018
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...