2 bin ton bal ihracatı

Çin'den sonra kovan sayısı bakımından dünyanın ikinci büyük arıcılık ülkesi Türkiye'den bu yıl farklı ülkelere 2 bin ton bal ihraç edildi.

Ekonomi 21 Eylül 2017 10:15
2 bin ton bal ihracatı
-A +A

Çin'den sonra kovan sayısı bakımından dünyanın ikinci büyük arıcılık ülkesi Türkiye'den bu yıl farklı ülkelere 2 bin ton bal ihraç edildi.
 
Uluslararası Bal Komisyonu Kongresi Yerel Organizasyon Komitesi Kongre Eş Başkanı Aslı Elif Tanuğur, Türkiye'de 7 milyon arılı kovan bulunduğunu ve kovan sayısı bakımından dünyada Çin'den sonra ikinci büyük arıcılık ülkesinin Türkiye olduğunu söyledi. Türkiye'de Kafkas, Yıgılca, Muğla ve Anadolu arısı çeşitleri bulunduğunu anlatan Tanuğur, balın elde ediliş kaynaklarına göre çiçek ve salgı balı olarak ikiye ayrıldığını aktardı. Tanuğur, şöyle dedi:
 
“Çiçek balları monoflora (tek çeşit çiçekten elde edilen) ve poliflora (birçok çiçekten elde edilen) şeklinde ikiye ayrılır. Ülkemizde pamuk, ayçiçek, kestane, narenciye, lavanta, kekik ağırlıklı olmak üzere monoflora ballar üretilmektedir. Poliflora ballar ise ülkemizin hemen her yerinde bahar ve yaz aylarında üretilebilmektedir."
 
ÇAM BALININ YÜZDE 98'İ TÜRKİYE'DE
 
Aslı Elif Tanuğur, çam ve sedir balının salgı balına örnek olduğunu belirterek, dünyada üretilen çam balının yüzde 98'inin ülkemizde, yüzde 2'sinin ise Yunanistan'da üretildiğine vurgu yaptı. Yıllık ortalama bal rekoltesinin yaklaşık 60 bin ton olduğunu anlatan Tanuğur, “Şu an çam balı üretimi devam etmektedir. Bu yıl rekolte geçen yıla göre biraz daha düşük olacak gibi görünüyor" dedi.
 
YÜZDE 25'İ SAHTE BAL
 
Yıllık üretilen balın yüzde 25'inin 'sahte bal' olduğunun tahmin edildiğini kaydeden Tanuğur, bu yıl bugüne kadar yaklaşık 2 bin ton bal ihracatı olduğunu söyledi. Türkiye'de bal ithalatının üreticiyi korumak adına yasak olduğuna vurgu yapan Tanuğur, şöyle devam etti:
 
“Şu anda Türkiye'de en pahalı bal Anzer balıdır ve kilosu 750 liradan satılmaktadır. Bunun yanında az miktarda üretildiğinden Karadeniz bölgesinin balları ve Hakkari ile Bingöl balları da yüksek fiyatlardan değer bulmaktadır."
 
ULUSLARARASI BAL KONGRESİ İLK KEZ TÜRKİYE'DE
 
Aslı Elif Tanuğur, bilim insanlarının oluşturduğu Uluslararası Bal Komisyonu'nun her 2 yılda 1 farklı ülkede toplanarak yaptıkları bilimsel çalışma ve araştırma sonuçlarını paylaştığı kongrenin bu yıl Antalya'da gerçekleştirileceğini söyledi. Türkiye'de ilk defa düzenlenecek bu kongrede arı ürünlerinde hile ve kalıntı sorununun ele alınacağını kaydeden Tanuğur, “Özellikle bu konudaki son güncel gelişmelerin paylaşılacağı kongrede bilim insanlarının yanı sıra, yasal otoriteler ve bal alım satımı ve paketlemesi ile ilgilenen firmalar da yer alacak ve tüm sektörel sorunlar uluslararası boyutta değerlendirecek" dedi.
 
Uluslararası Bal Komisyonu Kongresi 25-27 Eylül tarihleri arasında Belek'teki Maritim Pine Beach Otel'de düzenlenecek.
 

Kaynak : DHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
KADINLARIN GÜCÜ ADINA

KADINLARIN GÜCÜ ADINA

15:41 17 Temmuz 2018
Yerel basına tam destek

Yerel basına tam destek

15:56 12 Temmuz 2018
Hastane eve geliyor

Hastane eve geliyor

15:04 13 Temmuz 2018
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...