30 yıl sonra mutlu son

Kepez Belediyesinin, Gülveren Mahallesi’nde 135 gecekondunun 30 yıla yakın süren tapu sorununu çözecek olan kentsel dönüşüm projesi yakın bir tarihte yapım ihalesine çıkıyor.

Güncel 14 Eylül 2017 17:31
30 yıl sonra mutlu son
-A +A

Kepez Belediyesinin, Gülveren Mahallesi’nde 135 gecekondunun 30 yıla yakın süren tapu sorununu çözecek olan kentsel dönüşüm projesi yakın bir tarihte yapım ihalesine çıkıyor.
Kepez Belediyesinin, Bakanlar Kurulu’nun, Gülveren Mahallesi’nde riskli alan ilan ettiği bölgede yapacağı kentsel dönüşüm projesinde sıra uygulama aşamasına geldi. Kepez Belediye Meclisi’nin, Eylül ayı toplantısında riskli alan ilan edilen alandaki hak sahipleriyle nihai sözleşme yapılması, kentsel dönüşüm projesinin yapım ihalesine çıkılması konuları görüşüldü.
Hak sahipleriyle sözleşme imzalanması komisyona havale edilirken, kentsel dönüşüm gerçekleşen alanda arsa payı karşılığında, hâsılat paylaşımı esasına göre kat karşılığı inşaat yaptırılması konusunda Belediye Başkanına ve Encümene yetki verilmesi talebi de oy birliği ile kabul edildi.

24 AYDA BİTİRİLMESİ PLANLANIYOR
Başkan Hakan Tütüncü de yaptığı açıklamada riskli alan ilan edilen alandaki 135 hak sahibi ile nihai sözleşme imzaladıktan sonra yapım ihalesine çıkılacağını söyledi. Başkan Tütüncü, ihale sürecinin bitmesinden sonra da gecekonduları tahliye ederek, kentsel dönüşümünün yapılacağı araziyi, konutları yapması için ihaleyi alan firmaya teslim edeceklerini belirtti. Konutların inşasının 24 ayda bitirilmesinin planlandığı belirten Tütüncü, konutların inşasının tamamlanmasından sonra da hak sahiplerine daire tapularını vereceklerini kaydetti.

18 AY BOYUNCA KİRA YARDIMI

Kentsel dönüşüm projesi, 65 bin 911 m2 alanda yaklaşık 160 gecekonduyu ve 135 hak sahibini kapsıyor.  Hak sahipleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın taşınma yardımı ile 18 ay boyunca ödenen kira yardımı haklarından da faydalanacak.

MODERN BİR YAŞAM ALANI KURULUYOR
Kentsel dönüşüm projesi ile Akdeniz Üniversitesi’nin bulunduğu ve önemli bir ulaşım aksı olan Hürriyet Caddesi’ndeki görsel kirlilik de ortadan kalkacak. Proje ile hak sahiplerine konforlu, modern, sosyal tesis imkânlarının olduğu konutlarda yaşama imkânı sunulacak. Proje ile bölgeye sadece konut değil, kültür merkezi, kütüphane, spor alanları ve yeni yeşil alanlar da kazandırılacak. 

Kaynak : Haber merkezi

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...