SICAK HABER

Ağız kokusu kabus olmasın

Antalya Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Diş Hekimi Önder Öney, oruç tutan kişilerin ağız ve diş sağlıkları ile genel sağlıklarına, oruç tutmayanlara oranla daha fazla özen göstermesi gerektiğini söyledi.

Güncel 12 Haziran 2017 16:11
Ağız kokusu kabus olmasın
-A +A

Antalya Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Diş Hekimi Önder Öney, oruç tutan kişilerin ağız ve diş sağlıkları ile genel sağlıklarına, oruç tutmayanlara oranla daha fazla özen göstermesi gerektiğini söyledi.
Antalya Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı Antalya Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Diş Hekimi Önder Öney, Ramazan ayında değişen beslenme düzeni nedeniyle ağız ve diş sağlığı noktasında uyarılarda bulundu. Ramazan ayında beslenme sisteminin değişmesi, 24 saat içinde tüketilen öğün miktarının azalması nedeniyle ağız ve diş bakımına her zamankinden daha fazla özen göstermek gerektiğini ifade eden Dt. Önder Öney, "Bu durumun hem genel sağlığımız hem de ağız ve diş sağlığımız üzerinde önemli etkileri bulunmaktadır. Dolayısıyla oruç tutan kişiler ağız ve diş sağlıkları ile genel sağlıklarına, oruç tutmayanlara oranla daha fazla özen göstermeliler" dedi.

BU İÇECEKLERE DİKKAT
"Çay, kahve gibi kafein içeren içeceklerden ve gazlı içeceklerden mümkün olduğu kadar uzak durulmalı" diyen Öney, "Bu içecekler diüretik (idrar söktürücü) özellikleri nedeniyle idrar yoluyla vücuttan su kaybını arttırır ve ağızda kuruluk yapar. Oruç tutmak, mide asit seviyelerini arttırarak midede yanma, ağırlık hissi ve ağızda kötü ekşi tat ve kokuya yol açabilir. Bunu önlemek için sahurda lif bakımından zengin sebze, meyve ve baklagiller tüketilmelidir" ifadelerini kaydetti.

AĞIZ KOKUSUNA ÇÖZÜM
Ağız konusunu önlemek için yapılması gerekenler hakkında bilgi veren Diş Hekimi Önder Öney, "Sahur ve iftar sonrasında yapılacak diş fırçalama ve diş ipi kullanımı hem diş çürüğü oluşumunu hem dişeti iltihaplarını hem de ağız kokusunu önleyecektir. Her diş fırçalamasından sonra dilin sırt ve arka kısımlarını, yanakların iç yüzlerini özel dil temizleyici aparat veya fırçalarla iyice temizlemenin de ağız ve diş sağlığı için olumlu etkisi bulunmaktadır." 

Kaynak : İHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...