Antalya’da gıda denetimleri

Antalya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, gıda üretimi, satışı ve toplu tüketimi yapan işletmelere yönelik yılın ilk 6 ayında gerçekleştirdiği 18 bin 831 denetimde 327 işletmeye para cezası uyguladı.

Güncel 13 Temmuz 2017 14:46
Antalya’da gıda denetimleri
-A +A

24 BİN 77 İŞLETMEYE 18 BİN 831 DENETİM
Antalya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, 2017 yılında, Antalya’da bulunan üretim, satış ve toplu tüketim yerleri olmak üzere, toplamda 24 bin 77 gıda işletmesine 18 bin 831 denetim gerçekleştirildiği ve bu denetimler sonucunda, 327 işletmeye idari para cezası uygulandığı açıklandı.

BİN 313 OTELE BİN 511 DENETİM YAPILDI
Yapılan açıklamada, denetimi yapılan işletmeler arasında otellerin sayıca ön plana çıkması dikkat çekti. Antalya’da hizmet vermekte olan bin 690 otel ve bu otellere gıda tedariki sağlayan gıda toptancılarına yönelik olarak denetimlerin hız kesmeden devam edeceğinin ifade edildiği açıklamada, bu yılın Haziran ayı sonu itibariyle, bin 313 adet otele toplam bin 511 denetim yapıldığı ve mevzuata aykırı hareket eden 29 işletmeye idari para cezası uygulandığı belirtildi.

BİN 174 ADET ALKOLLÜ ÜRÜNE SAHTE VE KAÇAK OLMASI SEBEBİYLE EL KOYULDU
Açıklamada, ayrıca İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından turizm işletmelerine yönelik 3 bin 389 adet alkollü içki denetimi gerçekleştirildiği ve sahte ve kaçak olması sebebiyle, 174 adet ürüne el konulduğu belirtildi. Antalya il genelinde üretilen ve satışa sunulan gıda maddelerinin Türk Gıda Kodeksi mevzuatına uygunluğunun kontrolü amacıyla, bin 361 adet gıda numunesi alınarak incelemeye tabi tutulduğu ve mevzuata uygun bulunmayan 94 adet gıda ile ilgili üreticilerine idari para cezası uygulandığı ifade edildi.

19 İLÇEDE “TÜKETİCİ BİLGİLENDİRME NOKTASI” KURULDU
İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün, gıda güvenliğini sağlamak amacıyla yeni bir uygulamayı hayata geçirdiği, 19 İlçede “Tüketici Bilgilendirme Noktası” kurduğu açıklamada yer aldı. Uygulamanın faaliyete geçtiği Nisan ayından bu güne kadar 3 bin 100 kişinin ziyaret ettiği bilgilendirme noktalarında, gıda güvenilirliği ve hijyeni, gıda satın alınırken dikkat edilmesi gereken hususlar ve Alo 174 Gıda Şikâyet Hattı konularında bilgi verildi.
İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Antalya genelinde gıda işletmeleri ile ilgili olarak ,2017 yılı başından bu güne kadar, 79 adet Bimer Şikâyeti, bin 35 adet Alo 174 Gıda Şikâyeti sebebiyle, şikâyete konu işletmelere denetim gerçekleştirildiği ve sonucunda şikâyet sahibinin bilgilendirildiği belirtildi.


İHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Seçmen sandık başında

Seçmen sandık başında

14:18 24 Haziran 2018
Gezici vezne yollarda

Gezici vezne yollarda

15:50 18 Haziran 2018
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...