ANTALYAMIZIN SUALTI DA BİR CENNETTİR

Antalya Akvaryum'da AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, İMEAK Deniz Ticaret Odası Antalya Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kendiroğlu, Su Altı Görüntüleme Yönetmeni Tahsin Ceylan ve çok sayıda davetlinin katılımlarıyla " Sualtı Cenneti Antalya" Kitabı'nın lansmanı yapıldı.

Güncel 3 Temmuz 2017 17:57
ANTALYAMIZIN SUALTI DA BİR CENNETTİR
-A +A

Antalya Akvaryum'da AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, İMEAK Deniz Ticaret Odası Antalya Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kendiroğlu, Su Altı Görüntüleme Yönetmeni Tahsin Ceylan ve çok sayıda davetlinin katılımlarıyla " Sualtı Cenneti Antalya" Kitabı'nın lansmanı yapıldı. 
 
Lansman Programında Antalya Valisi Münir Karaloğlu ve AK parti Antalya Milletvekili Atay Uslu bir konuşma yaptı. Ak Parti Antalya milletvekili Atay Uslu yaptığı konuşmada şunları ifade etti.
 
 
ANTALYA İÇİN 2017 YILI TURİZMDE TEKRAR TOPARLANMA YILI OLACAK
 
2017 Yılının Antalya Turizmi açısından toparlanma yılı olduğunu ifade eden Atay Uslu “rakamlar gösteriyor ki; bu yıl turizm çok daha iyi olacak. 2015 rakamlarına ulaşmaya doğru hızlı bir ivme var. Haziran sonu itibariyle Antalya'ya gelen turist sayısı 2015'te 4.2 milyon, bu sayı 2016'da 2.2 milyona düşmüştü. Bu yıl Haziran sonu itibariyle 4 milyon turist sayısına yaklaşıldı. Turizmi çeşitlendirme çabalarımız devam ediyor. Konaklama ağırlıklı klasik turizm konseptine alternatif heyecan ve keşif ağırlıklı turizm çeşidi ön plana çıkıyor. Alternatif turizm konseptinde su üstü ve su altı etkinliklerinin ağırlığı çok fazla.
 
 
SUYUN ALTI ÜSTÜNDEN DAHA ZENGİN
 
Atay Uslu konuşmasının devamında Antalya’nın su altı zenginliklerinden bahsederek “Dünyamızın %70’i sularla kaplıdır ve şu ana kadar tanımlanmış 1.4 milyon canlı türünün %90'ı sularda yaşıyor. Yani Suların altı üstünden daha zengin. Bu büyüleyici dünyayı keşif için milyonlarca kişi yeni dalış merkezleri arıyor.  Kızıldeniz'in su altı merkezlerine yılda 7-8 milyon kişi gidiyor. Su altı dünyası keşfe hazır. Gazipaşa'dan Kaş'a kadar 650 km'lik Antalya denizimiz zengin biyolojik çeşitliliği, zengin balık türleri, ilginç denizaltı şekilleriyle dalış turizmine çok müsait.”
 
 
DÜNYA DALIŞ MERKEZİ ANTALYA VE KAŞ
 
Kaş’ın Dünyanın sayılı Dalış merkezlerinden birisi olduğunu vurgulayan Atau Uslu; “Şu anda yılda 100 bin dalış yapılıyor. Bu sayı çok daha fazla olabilir. Kaş'ın sualtında da sunabileceği çok şey vardır. İlginç kaya oluşumları, zengin deniz canlıları ve antik kalıntıları ile Likya sahilinin bu eşsiz sualtı dünyası dalgıçlar için bir cennet gibidir. 
 
Kaş'ta, Kekova'da yalnızca denize dalmıyorsunuz, geçmişe de dalıyorsunuz, su altı arkeoparkında gezebiliyorsunuz. 30'dan fazla dalış noktası bulunan Kaş, resifler, uçurumlar, mağaralar, antik amforalar, batıklar ve ilginç diğer dalış noktaları ile zengin bir biyolojik çeşitlilik sunmaktadır. Kristal berraklığındaki suyuyla 40 metreye varan görüş mesafesi bulunan Kaş sualtı dev orfozlar, barakuda sürüleri, kaplumbağalar, akyalar gibi birçok deniz canlısına ev sahipliği yapar. Hatta şanslı olanlar yunus ve fok görme imkanına da sahiptir.”
 
 
ORTAK AKIL İLE KORUYUP, ORTAK HAYAL İLE KEŞFEDELİM
 
Ortak akıl ile koruyup, ortak hayal ile keşfedelim sloganı ile Bir yandan "ortak akıl" ile su altı güzelliklerimizi koruyacağız diğer yandan "ortak hayal" ile dalış turizmini geliştireceklerini söyleyen Atay Uslu şunları ifade etti;  “Antalya'mızın, ülkemizin su altının keşfini zenginleştireceğiz. Su altı cenneti Antalya'nın keşfi, bilinirliği, turizme kazandırılması için "ortak hayalleri" projeye, uygulamaya dönüştürüyoruz. Antalya’mızın su altı da bir cennettir. Su altı cenneti Antalya'yı keşif için çalışıyoruz. 
 
Türkiye’nin önde gelen dalış merkezlerinden Kaş’ta dört mevsim dalış turizmini yaygınlaştırmak için Kaş Kaymakamlığı’nca ‘Dört Mevsim Kaş Projesi’ hazırlandı. “Kaş’ta ilkbahar var, yaz var, sonbahar var, kış yok. Kaş’ta dört mevsim dalış var’ sloganıyla proje başladı.”
 
SU ALTI CENNETİ ANTALYA KİTABI MUHTEŞEM OLMUŞ
 
Konuşmasının sonunda Antalya Valisine ve Deniz Ticaret Odasıne teşekkürlerini ifade eden Atay Uslu; “Şimdi Antalya Valimiz Münir Karaloğlu Antalya'nın su altı envanterinin hazırlanması için bir çalışma başlattı. Bugün adeta Antalya'nın "altını üstüne getiren" sualtı güzelliklerini gün yüzüne taşıyan "Su Altı Cenneti Antalya" Kitabının da hazırlandığını görüyoruz. Muhteşem bir eser olmuş. Kitabı inceleyen herkes su altı keşfine çıkacaktır. Su altı dünyası ancak bu kadar güzel hissettirilebilir, fotoğraflanabilir. Bu güzel eserin hazırlanmasında emeği geçen katkısı olan Antalya Valimize, Deniz Ticaret Odamıza ve Başkanı'na, 30 yıldır Antalya su altı fotoğrafları çeken Tahsin Ceylan beye ve ekibine teşekkürlerimizi sunarım.” dedi.
 
Lansman programı sonunda Sualtı Cenneti Antalya fotoğraf sergisi açıldı. Fotoğraf sergisi akvaryumda gezilebilir. Su Altı Cenneti Antalya kitabı da Antalya Deniz Ticaret Odasından tedarik edilebilir.

 

Kaynak : Haber merkezi

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...