Araplara güvenlik botu Antalya’dan

Antalya yat yapım merkezi Serbest Bölge'de imal edilen 10 sahil güvenlik botu denize indirildi. Botların Bahreyn ve Katar’a satıldığı öğrenildi.

Turizm 9 Temmuz 2014 17:19
Araplara güvenlik botu Antalya’dan
-A +A

Yat yapım merkezi Antalya Serbest Bölge A.Ş.'de (ASBAŞ), 46'sı üretici olmak üzere toplam 64 yat firması faaliyet gösteriyor. ASBAŞ'ta 2000 yılında faaliyete geçen yat imal sektörü, kısa sürede dünyanın dört bir yanındaki zenginlere özel tasarım ürettiği yatlarla, en iyi merkezlerinden birine dönüştü. ASBAŞ'ta bu yılın ilk yarısında toplam 18 milyon dolar değerinde 10 sahil güvenlik botu ile 23 metrelik 1 yat denize indirildi. 2013 yılı sonu itibariyle 517 milyon dolar değerinde birçoğu yurtdışında zengin işadamlarına satılan toplam 243 yatın imal edildiği ASBAŞ'ta, bu yılki botlar ve yatla birlikte 535 milyon dolar değerinde 254 yat üretim sayısına ulaşıldı.
 
Malta’ya 23 metrelik yelkenli
Bu yılın Ocak-Haziran ayları arasında denize indirilen 11 tekneden 10'u sahil güvenlik botu olarak Bahreyn ve Katar'a satıldı. Milli Savunma Bakanlığı'ndan askeri projeler üretmek için yetki belgesine sahip olan Ares Yatçılık tarafından üretilen sahil güvenlik botları, Basra Körfezi'nde güvenlik amaçlı kullanılacak. Bu yılın aynı döneminde sahil güvenlik botlarının yanı sıra bir de Malta'ya 23 metrelik yelkenli satışı gerçekleşti. 3.5 milyon dolar değerindeki ultra lüks yelkenli Maltalı bir işadamına satıldı. ASBAŞ Genel Müdürü Zeki Gürses, büyük boy teknelerin yapım sürelerinin uzun olması nedeniyle 40 metre ve üzeri yapımı devam eden lüks yatların Eylül- Ekim aylarında denize inmeye başlayacaklarını aktardı.
 
Yıl sonu hedefleri 40 yat
Genel Müdür Gürses, 0-23, 24-39, 40 metre ve üstü olarak üç kategoride üretilen yatların ortalama uzunluğunun yaklaşık 19 metre olduğunu, bu yıl sonunda denize inecek yat sayısının 40'ı bulacağını söyledi. Dünyaca ünlü tasarımcıların desteği ve kaliteli üretimle Antalya'nın bu sektörde hızla büyüdüğünü belirten Zeki Gürses, bu yıl ASBAŞ'a yeni dört firmanın daha katıldığını açıkladı. Marhiz, Salah, Aquaelecs ve Harman isimli yat üretim firmalarının yatırımıyla istihdama da yaklaşık 100 kişilik bir katkı oluştu. 

Kaynak : DHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Ölümüne olta

Ölümüne olta

14:42 14 Ekim 2018
ÜMİTLİ BEKLEYİŞ

ÜMİTLİ BEKLEYİŞ

16:06 17 Ekim 2018
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...