Atakan’dan festival çağrısı

Salı Sanayici ve İşadamları Grubu'na (Salı Grubu) konuk olan 54. Uluslararası Antalya Film Festivali Film Forum Direktörü Zeynep Atakan, festivalin ulusal uzun metraj yarışma bölümünün kaldırılmasının vizyonel bir karar olduğunu, festivalin odağının Antalya ve seyircisi olacağını söyledi.

Güncel 11 Ekim 2017 18:34
Atakan’dan festival çağrısı
-A +A

Salı Grubu'nun haftalık olağan toplantısı, Grup Başkanı Muharrem Koç moderatörlüğünde Antalya Tenis ve İhtisas Kulübü'nde yapıldı. Toplantıya 54. Uluslararası Antalya Film Festivali Film Forum Direktörü Zeynep Atakan ve festivalin yürütücüsü Büyükşehir Belediyesi ANSET Şirketi Genel Müdürü Gaye Doğanoğlu, Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Abdurrahman Çelik konuk oldu.

'MAGAZİNDEN ZİYADE KÜLTÜR SANAT KONUŞULSUN'
Festival programı hakkında katılımcılara bilgi veren Zeynep Atakan, ulusal yarışma bölümünün kaldırılmasına yönelik eleştirilere de açıklık getirdi. Festivalin başka bir gözle yapılandırılmaya ihtiyacı olduğunu belirten Atakan, “Bir sinemacı olarak tamamen uluslararası vizyonu destekledim. Karara saygı duydum ve değişimler sancılı olur. Şehirle sinemanın buluşması üzerine bir kurgu oluşturulmak istendi. Antalya'da son yıllarda salonların boş olduğunu gözlemledim. Ödüllü filmler salon bulamadı. Festivalin odak noktası uluslararası yarışma filmleri olsun. Tek başlık altında dolu dolu bir program olsun istedik. Geçen 2 hafta içinde de uluslararası tepkilerin ne kadar olumlu olduğunu gördük. Festivalimize talep arttı. Festivalimiz, magazinden ziyade kültür sanatın konuşulduğu bir festival olmalı" dedi.

ABD'Lİ KONUKLAR İÇİN ÇÖZÜM GİRİŞİM
Ortak yapım marketlerinin sinemaya katkısına da vurgu yapan Zeynep Atakan, "Antalya Film Forum da bu yıl 50 civarında filmin yolculuğu başlayacak. Gururla söyleyebilirim ki ortak yapım marketleri arasında şu anda ilk 5 market arasındayız dedi.
Başkan Danışmanı Abdurrahman Çelik ise ABD ile vize krizi nedeniyle festival konuklarıyla da ilgili harekete geçtiklerini söyledi. Çelik, "Başkanımız 20'ye yakın ABD'li konuğun festivale katılabilmesi için Dışişleri Bakanımız ile temasa geçti" diye konuştu.

"FESTİVALİMİZE SAHİP ÇIKMALIYIZ"
Salı Gurubu Başkanı Muharrem Koç ise festivalin kent için önemli bir değer olduğuna değinerek, "Antalya sinemayla anılan bir kent. Değişimin sinema ve vizyon adına bir gelişim olacaktır. 54 yıldır aralıksız süren bir festivale hepimiz sahip çıkmalıyız" diye konuştu.


DHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
KADINLARIN GÜCÜ ADINA

KADINLARIN GÜCÜ ADINA

15:41 17 Temmuz 2018
Yerel basına tam destek

Yerel basına tam destek

15:56 12 Temmuz 2018
Hastane eve geliyor

Hastane eve geliyor

15:04 13 Temmuz 2018
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...