Bu gurur Türkiye’nin

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ’NDEN, 35 YILDA 5 BİN 602 NAKİL

Güncel 9 Haziran 2017 16:19
Bu gurur Türkiye’nin
-A +A

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Organ Nakli Merkezi'nde, kurulduğu 1982 yılından buyana 5 bin 602 organ ve doku nakli gerçekleştirildi. Merkezde yapılan böbrek nakli sayısı ise 4 bin 76 oldu.
AÜ Organ Nakli Merkezi'nde, 4 bin 76'ncı böbrek naklinin yapılması nedeniyle Rektör Prof. Dr. Mustafa Ünal'ın yanı sıra, organ nakil merkez ekibi ve hastane yöneticilerinin katılımıyla basın toplantısı düzenlendi. Rektör Mustafa Ünal, 1982 yılından beri ara vermeksizin hemen her alanda organ nakillerini sürdürülmekte olduğunu açıkladı. Rektör Ünal, "Bugün itibarı ile 4 bin 76'ncı böbrek naklini geride bırakmış bulunmaktayız. Bu alanda Türkiye'de ilk sırada yer almaktayız. Bu sevindirici durumu sizlerle paylaşmak istedik" dedi.

TÜRKİYE'NİN GURURU
AÜ Hastanesi Başhekimi ve Organ Nakli Merkez Müdürü Prof. Dr. Bülent Aydınlı ise Akdeniz Üniversitesi'nin şu anda organ naklinde Türkiye'nin gururu olduğunu söyledi.
Toplantı sonunda organ bağışı yapan ailelere de teşekkür eden Prof. Dr. Bülent Aydınlı, "En zor durumda organ bağışını düşünen insanlar, bu ülkenin en gururlu insanları. Bu insanlar eli öpülesi insanlar. Yaşları bizden küçük bile olsa, bunu her daim söylüyoruz. Ne yazık ki ülkemizde organ nakli daha çok canlı vericili oluyor. Yüzde 80'i canlı vericili, yüzde 20'si beyin ölümü gerçekleşmiş kişilerden vericili. Şunu unutmamamız lazım. Bir gün hepimiz yoğun bakımda bekleyen insanlar durumuna düşebiliriz" dedi.


AÜ Organ Nakli Merkezi'nde 35 yılda, 4 bin 76'sı böbrek, 449'u karaciğer, 91'i kalp, 78'i pankreas, 900 kornea, 5 yüz nakli, 2 çift kol nakli ve 1 rahim nakli olmak üzere 5 bin 602 organ ve doku nakli gerçekleştirildi.

Kaynak : DHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...