Çetin’den 'imar rantı virüsü' uyarısı

ATSO Başkanı Çetin’den 'imar rantı virüsü' uyarısı

Güncel 8 Haziran 2017 16:48
Çetin’den 'imar rantı virüsü' uyarısı
-A +A

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki tarafından yapılan imar rantı ile ilgili tespitlerin son derece değerli olduğunu belirterek, imar düzenlemeleri ve sanayi yatırımlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
ATSO Başkan Davut Çetin, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki tarafından yapılan imar rantı ile ilgili tespitlerin son derece değerli olduğunu söyledi.

'İMAR RANTI VİRÜSÜ'
İmar rantının çok uzun yıllardan bu yana devam eden ve plansız kentleşmeyle birlikte, ciddi ekonomik, sosyal, siyasi ve etik sorunlara da yol açan önemli bir sorun olduğunu savunan Çetin şöyle devam etti:
"Ekonomide spekülasyon ve kayıt dışılık, gelir dağılımının adaletsiz hale gelmesi, enflasyonun düşürülememesi, sanayi yatırımlarında yavaşlama gibi bir çok hastalık rant virüsünden kaynaklanmaktadır. Sayın Bakan, 'İnsanlar sanayiden yüz çevirip gidip bir yerlerde en kıymetli yerlerde, en kıymetli semtlerde 50-100 kat yapmak için koşuşturuyorlarsa, bu bizim için bir tehlikedir. Eğer birileri en kısa kestirme yoldan, buralardan rant elde etmeyi düşünüyorsa bu bir tehlikedir' sözleriyle konunun ekonomik yönüne de son derece isabetli bir biçimde dikkat çekmiştir.

"KENT PLANLARI DEĞİŞTİRİLMEMELİ"
"Çevre ve Şehircilik Bakanımızdan ve hükümetimizden artık bu konuda radikal reformlar beklediğimizi de belirtmek isterim" diyen Çetin, şunları kaydetti:
"Tarım alanını, turizm alanını konut alanına dönüştüren, kat yükseklikleri ve yoğunlaşma ölçüsü bırakmayan, büyük haksızlıklara neden olan imar tadilatları durmalı, kent planları sürekli olarak değişmemelidir. Arsa ve arazi spekülasyonunun ve rantının engellenmesi yatırım maliyetlerini de düşürecek, sanayi ve tarım yatırımlarının önü açılacak, Türkiye ekonomisi daha sağlıklı bir büyüme yoluna girecektir. Sayın Bakan’ın açıklamalarının kamuoyunda duyarlılığı da artırarak, bu yönde bir değişimi başlatmasını ümit ediyorum" 

Kaynak : İHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...