Çinliler geliyor

VALİDEN KARALOĞLU’NDAN, ANTALYA’YA GELİN ÇAĞRISI…

Güncel 8 Haziran 2017 17:19
Çinliler geliyor
-A +A

Dışişleri Bakanlığı'nın daveti üzerine, turizm ve ortak yatırım iş birliği konularında fikir alışverişinde bulunmak amacıyla Türkiye'ye gelen Çin Halk Cumhuriyeti Qinghai Eyaleti Vali Yardımcısı Yan Jinhai ve beraberindeki heyet ile 3 holding temsilcisi, Vali Münir Karaloğlu'nu makamında ziyaret etti.
Ziyarette Vali Karaloğlu, geçen ay Çin'de olduğunu ve Çin'in Anhui eyaletinin başkenti Hefei ile Antalya arasında kardeş şehir protokolü imzalandığını hatırlattı. Antalya ile Çin arasında ilişkilerin gelişmesini önemsediklerini kaydeden Vali Karaloğlu, “Özellikle tarım konusunda Antalya gibi iyi bir bölge olan Qinghai Eyaleti arasında ilişkilerin gelişeceğine inanıyorum. Antalya ile Çin eyaletleri arasındaki ilişkileri geliştirmeyi biz de çok istiyoruz" dedi.

VALİDEN TATİL DAVETİ

Antalya'nın 2 milyon 350 bin nüfusu ve ekonomik varlığı bakımından Türkiye'nin 5'inci büyük kenti olduğunu hatırlatan Vali Karaloğlu, “Antalya, Türkiye'nin en önemli turizm merkezidir. Antalya 640 km sahil şeridi ile her yıl 12 milyon yabancı turisti ağırlamakta. Fakat bu rakamda Çinliler yok denecek kadar az. Bunu telafi etmek gerek. Antalya'da 404 tane 5 yıldızlı otel ve tatil köyü var ki bu rakam bütün İspanya'dan daha çoktur. 650 bin yatak kapasitesi ile Antalya tarihi dokusuyla da önemli bir turizm bölgesidir. Antalya'da 888 koruma altına alınmış olan tarihi ve kültürel alan var. 100'ün üzerinde antik kent ve tiyatro var. Roma döneminde ayakta kalan tiyatrolarda hala gösteriler yapılabilmektedir. Bütün bu nedenlerle Çinlileri Antalya'da tatil yapmaya bekliyoruz" diye konuştu.
Antalya'nın 2'nci büyük sektörünün tarım ve özellikle seracılık ve sebze meyve üretimi olduğunu aktaran Vali Karaloğlu, “Antalya, Türkiye'nin en büyük tarım kentidir. Yılda 6 milyon ton sebze üretimi yapılmakta ve bu üretilen sebzeler birçok ülkeye ihraç edilmektedir. Karşılıklı yatırımlarla ticari ilişkileri daha sürdürülebilir bir zemine oturtmak gerekmektedir" diye konuştu.

TARIM CENNETİ ANTALYA
Vali Yardımcısı Yan Jinhaiise Türkiye'de yatırım yapan firmaları ziyaret etmek ve Türkiye ile Çin arasında tarım ve tarım teknolojileri konusunda işbirliği yapmak için geldiklerini kaydetti. Türkiye'de tarımın çok gelişmiş olduğunu belirten Vali Yardımcısı Yan Jinhai, “Qinghai Eyaleti, İpek Yolu'nun başladığı noktada yer alır. Eyaletimizin yüzölçümü Türkiye ile aynıdır ve 5.5 milyon kişi yaşar. Oğuz boyları ve Türk boylarının yaşadığı bölgemizde İslamiyet de yaygındır" dedi.

ÇİNLİLER YATIRIM YAPMAK İSTİYOR
Öncesi gün Tarım bakanlığı ile yapılan toplantıda Türkiye'nin önemli bir tarım ülkesi olduğunu gördüklerini ve Türkiye'nin meyve ve sebze ihracatının dikkatlerini çektiğini belirten Vali Yardımcısı Yan Jinhai, tarım ihracatı ve tarım teknolojileri konusunda ortak işbirliği yapmak istediklerini ve Türkiye ile turizm yatırımları yapmak istediklerini söyledi. 

Kaynak : DHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...