Çöl sıcaklarında klima uyarısı

Aile Hekimi Doktor Ozan Uzkut, çöl sıcakların yaşandığı şu günlerde klima kullanımına dikkat çekerek, klimayı verimli kullanmanın yollarını anlattı

Güncel 27 Haziran 2017 16:01
Çöl sıcaklarında klima uyarısı
-A +A

Klimaların doğru kullanılmadığı takdirde nefes darlığı, zatürree ve yüz felci gibi hastalıklara yol açabileceğini anımsatan Aile Hekimi Doktor Ozan Uzkut, “Aşırı sıcaklardan korunmak için sıkça tercih edilen klimalar cebinize ve sağlığınıza zarar vermesin. Evde ve iş yerinde kullandığımız klimaların mutlaka ısısının düşürülerek kullanılması gerekmektedir. Aksi halde haslıklara yakalanma riski artar” dedi.
 
Gece kapatın
Klima kullanılacak mekan ve klima seçiminin, kullanılacağı ortamın büyüklüğüne uygun olması gerektiğini ifade eden Ozan Uzkut, “Oda sıcaklığı dış ortam sıcaklığından 7-8 derece düşük olacak şekilde ayarlanmalı. Gece yatmadan mutlaka kapatılmalı. Klima kullanılan yerin kapı ve pencereleri kapalı tutulmalıdır. Sıcak yaz günlerinde klimalar, günlük yaşantımızı son derece rahatlatır. Ayrıca klimalar sıcak çarpmasından bizleri korur. Sağlık problemlerinin önemli bir kısmının nedeni klimalardan kaynaklanır yaz günlerinde. Doğru kullanılmadığında klimanın neden olacağı birçok hastalık bulunmaktadır” diye konuştu.
 
Düzenli temizlettirin
Düzenli olarak klima temizliği yaptırmanın hem enerji tasarruf sağladığını hem de hastalıklardan koruduğunun altını çizen Uzkut, “Bakımı kötü ve yetersiz yapılan klimalar üst solunum yolu hastalıklarına neden olmaktadır. Oda sıcaklığında ani gelişen yüksek değişiklikler, ilk önce solunum sistemi ve dolaşım sistemini etkilemektedir. Bu durum özellikle kalp, şeker ve akciğer hastalığı olan insanları daha çok etkiler. Sıcaklık farkı hasta eder. Ortam sıcaklığında ani gelişen yüksek değişiklikler kendinizi hasta hissetmenize neden olur. İç ve dış ortam sıcaklıkları arasındaki sıcaklık farkı 5 ya da 6 dereceyi geçmemelidir” dedi. Evde ve işte klimalı ortamların sürekli havalandırılması gerektiğini aktaran Ozan Uzkut, “Sağlığımız için aşırı ve bilinçsiz klima kullanımından mutlaka kaçınmalıyız. Klimaları kullanırken kişilerin direkt üstüne tutmamalıyız” şeklinde alınacak önlemleri paylaştı.
 
Serçin ÇILDIR

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Seçmen sandık başında

Seçmen sandık başında

14:18 24 Haziran 2018
Gezici vezne yollarda

Gezici vezne yollarda

15:50 18 Haziran 2018
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...