Dalış turizminde marka; Antalya

Antalya ve çevresinde yer alan önemli dalış noktaları, macera tutkunları için cazibe merkezi haline dönüştü. Doğal dalış noktaları dışında savaş uçaklarının, gemilerin, Side Su Altı Müzesi'nin yanı sıra son olarak Kaş'ta batırılan 45 ton ağırlığındaki 1960 model savaş tankı eklendi.

Turizm 3 Haziran 2017 13:45
Dalış turizminde marka; Antalya
-A +A

Antalya ve çevresinde yer alan önemli dalış noktaları, macera tutkunları için cazibe merkezi haline dönüştü. Doğal dalış noktaları dışında savaş uçaklarının, gemilerin, Side Su Altı Müzesi'nin yanı sıra son olarak Kaş'ta batırılan 45 ton ağırlığındaki 1960 model savaş tankı eklendi.
 
 
Antalya'da dalış tutkunları için özellikle batırılmış gemi ve uçak dahil çeşitli sualtı cazibe noktaları bulunuyor. Kemer'deki Paris 2 batığı, Tekirova açıklarındaki Üç Adalar, Manavgat'ta 200 metre açıkta Hadley's Harley adlı B-24 timi Amerikan savaş uçağı batığı, Side Deniz Altı Müzesi ile Antalya Körfezi'nin batı ucunda bulunan Gelidonya batığı bunlar arasında yer alıyor. Antalya Yat Limanı'nın 1 kilometre açığında şamandıra altında yatan San Didier adlı Fransız gemisinin batığına dalmak isteyenler ise Antalya Valiliği ve Deniz Polisi Şube Müdürlüğü'nden izin almak gerekiyor.
 
GÜNLÜK TUR DÜZENLENİYOR
 
 
Side Su Altı Müzesi başta olmak üzere farklı dalış noktalarına günlük turlar düzenlendiğini, günler öncesinden rezervasyon yaptırıldığını anlatan Antalya Deniz Ticaret Odası Başkanı İnanç Kendiroğlu, "Odamızın girişimi ile oluşturulan Side Su Altı Müzesi dalış tutkunlarına eşsiz bir ortam sunuyor. Bu yıl yeni heykeller indirdik. Kapasitesi büyüdü. Kış ayları dahil, denizin izin verdiği her daim müzeye dalış yapan turistleri görmek mümkün. İkinci Dünya Savaşı'na tanıklık etmiş savaş uçakları ve gemilerinin bulunduğu noktalar da Antalya dalış turizmine büyük destek sağlıyor. Son olarak Kaş'ta batırılan ordu emeklisi tank da sualtı tutkunlarına farklı bir atmosfer sunacak" dedi.
 
 
Antalya ve çevresinde odaya bağlı faaliyet gösteren dalış şirketleri bulunduğunu anlatan Kendiroğlu, "Dalış şirketleri, dalış noktalarına günübirlik turlar düzenliyor. Geçen sezon 100 binin üzerinde yerli, yabancı turistin dalış yaptığı dalış noktalarına yenilerinin de eklenmesiyle bu yıl 200- 250 bin turistin dalış yapacağını düşünüyoruz. Side Su Altı Müzesi de turistik dalışların merkezi konumunda yer alacak" diye konuştu.
 
SAVAŞ BATIKLARINA İLGİ
 
 
İkinci Dünya Savaşı sırasında bölgeye düşen savaş uçakları ve batırılan savaş gemilerinin oluşturduğu resiflerin de turistlerin tercih ettiği noktalar arasında yer aldığını aktaran Kendiroğlu, savaş batıkları arasında Fransız Sosyete Batığı'nın Yat Limanı girişine yakın konumda olmasının da buraya ilgiyi artırdığını kaydetti. Kendiroğlu, "Merkezdeki diğer dalış noktaları ise falezler ve Sıçan Adası. Sıçan Adası'nın doğusunda ufak bir mağaranın olması, dalış tutkunlarının ilgisini çeken bir nokta. Lara ve Konyaaltı plajları arasında kalan bölgedeki falezler de ilginç yapısıyla ilgi çekiyor" dedi.
 
İKİ UÇAK BATIĞI VAR
 
 
Antalya'daki diğer savaş batıklarından biri Kaş'ta, diğeri ise Manavgat'ta bulunuyor. Manavgat'taki B-24 Amerikan Savaş Uçağı Batığı, 1944 yılında Romanya üzerindeki hedefleri bombaladıktan sonra Kıbrıs'taki üssüne geri dönerken Ege Denizi üzerinde vurulduktan sonra Antalya açıklarında denize gömülen uçağa ait. Kaş civarındaki batık ise neden düştüğü bilinmeyen bir İtalyan uçağına ait. Uçak, motorları haricinde bir bütün olarak sualtında yatıyor. Uçakların görünümünün eksiksiz olması, dalgıçları keşfedecek zenginlikler sunuyor.
 
 
BÖLGENİN DALIŞ NOKTALARI
 
 
Tekirova açıklarında bulunan ve Üç Adalar olarak adlandırılan bölge, küçük adalardan oluşmuş bir dalış bölgesi. Çok çeşitli derinliklere sahip olması, dip yapısının Antalya'ya oranla zengin olması, görüş netliği ve birçok dalış merkezine yakınlığı nedeniyle en popüler dalış bölgeleri içinde yer alıyor. Finike'deki Gök Mağarası da mağara dalgıçlarının ilgisini çeken tatlı su kaynaklarından biri. Antalya Körfezi'nin kuzeyinde, deniz dibinde yatan Gelidonya Antik Batığı, Genç Tunç Devri'ne ait olması ile ün saldı. Kemer Limanı'ndan 1.5 kilometre açıkta kum zemin üzerinde 25 metre derinlikte yatan Paris Batığı da turistik dalış noktaları arasında.
 
 
31 YENİ DALIŞ NOKTASI
 
 
Kekova'nın güney kesiminde 31 nokta, sualtı tutkunları için dalış parkuru olarak ilan edildi. Dalma tutkunlarının, bu bölgede dalış yapmak için Demre Limanı'ndan çıkış yapması gerekiyor. Demre bölgesindeki batık gemileri de içeren dalış noktaları şunlar:
 
 
“Deniz Feneri, Kaya, Koy, Mağara, Mavi Mağara (Blue Cave), Antrum, İberian Gemi Batığı, Yelkenli Gemi Batığı, Buzalık Koyu, Buzalık Burnu, Ambar, Gökkaya, Arda, Duvar, Duvar 2, Eğri Liman, Kara Ada, Sualtı Tepesi (Reef), Reef 1, Shark's Point, Kara Burnu, Son Nokta (The End), Bora Burnu, Çapa, Akar Burnu, Akar Burnu 2, Sıçan Burnu, İç Ada Koyu, Akıntı Burnu, Ufuk Burnu ve Taşucu."
 
 
KAŞ VE KALKAN BÖLGESİ
 
 
Kaş bölgesinde ise 28 nokta su altı parkuru olarak belirlenmiş durumda. Bu dalış noktaları şöyle sıralanıyor: "Köfte Adası, Gürmeli Ada, Küçük Kaya, Akıntı Burnu, Çapabanko, Üçkaya, Mavi Batık, Hidayet, Vatoz Burnu, Mendirek Önü, Mağara 1, Mağara 2, Fener Kulesi, Likya Batığı, Karides Mağarası, Tünel, Kanyon, Uçan Balık, Uçak Batığı, Besmi Adası, Anfora Vadisi Reef, Kaplumbağa Noktası, Uluburun kayalıkları, Altuğ Mağarası, Büyük Rif, Sarı Ada, İkiz Kardeş ve Deve Hörgücü Rifi."
 
 
Kalkan'daki dalış noktaları ise Kalakar Köyü, Yeşilköy Koyu, Yılan Adası, Sıçan Adası, Heybeli Ada, Öksüz Ada, Sakarya Batığı, Frenk Koyu, Sıçan Adası Sığlığı, Orta Sığlık ve Kalkan Koyu.
 
 
TSK TANKI BATIRILDI
 
 
Antalya Valisi Münir Karaloğlu'nun çabalarıyla Türkiye'nin önemli dalış noktalarından Kaş'ta yeni bir dalış noktası oluşturmak amacıyla 19 Mayıs'ta Kaş Limanı'nda 5 metreye batırılan tank, Güvercin Adası Mevkii'ne taşındı. Balonlar yardımıyla yüzdürülen ABD yapımı 45 ton ağırlığında 1960 model tank, yaklaşık 1.5 kilometre açıktaki dalış noktasına götürülerek kontrollü olarak 20 metreye batırıldı. Görev süresi tamamlanan ve 4 personel taşıyabilen tankın üzerinde 105 milimetre top yer alıyor. Her seviyeden dalgıcın rahatlıkla ziyaret edebileceği tankın, Türkiye'nin önde gelen dalış destinasyonlarından biri olan Kaş'ın tanıtımına önemli katkı sağlaması hedefleniyor.

Kaynak : DHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...