Döşemealtı Ekolojik Kreşi açılışa hazır

Döşemealtı Belediyesi tarafından projelendirilip kısa sürede tamamlanan, Antalya'nın ilk ekolojik kreşi, pazartesi günü eğitim-öğretime başlıyor.

Eğitim 21 Eylül 2017 15:57
Döşemealtı Ekolojik Kreşi açılışa hazır
-A +A

Döşemealtı Belediyesi tarafından projelendirilip kısa sürede tamamlanan, Antalya'nın ilk ekolojik kreşi, pazartesi günü eğitim-öğretime başlıyor. Tüm hazırlıkları tamamlanan ekolojik kreş,çatısındaki güneş panelleriyle kendi enerjisini üretecek. Çocuklara hayvan ve doğa sevgisini aşılamak amacıyla bazı hayvan türleri kreşteki yerini alırken, çocuklar bitki ve sebze yetiştirerek toprağa dokunacak.

VİZYON PROJE
Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç'in vizyon projelerinden biri daha hayata geçiyor. Çıplaklı Mahallesi'nde 3 bin 600 metrekare alan üzerine projelendirilen Antalya'nın ilk ekolojik kreşinde hazırlıklar tamamlandı. Pazartesi günü açılacak ekolojik kreşte artık çocuk sesleri yankılanacak.

ÇOCUKLAR DOĞAYLA İÇ İÇE OLACAK
Döşemealtı Belediyesi tarafından projelendirilen ekolojik kreşin detayları kreş anlayışına yeni boyutlar getiriyor. Klasik kreş eğitimlerinin yanı sıra günlük çiftlik hayatının öğretileceği mini uygulama tarlalarıyla çocuklar toprağa dokunabilecek, sebze ve meyve yetiştirecek. Döşemealtı Belediyesi’nin kreşinde; tavuk, horoz, tavuskuşu ve ördek gibi hayvan türleri getirilirken,  önümüzdeki günlerde midilli at, 2 keçi ile 2 koyun ahırdaki yerini alacak.

BELEDİYENİN İMKANLARIYLA YAPILDI
Kreşin çevre düzenlemesi tamamlanırken, bahçesinde oyun grupları, kum havuzu, uygulama bahçesi bulunuyor. İki katlı binada ise drama, müzik sınıfı, mini sinema sınıfı temel İngilizce sınıfları da yer alıyor. Kreşe yerleştirilen oyuncakların tamamı çocuklara zarar vermemesi içinAvrupa standartlarında malzemelerden yapıldı. Kreşin çevre düzenlemesi, oturma grupları, peyzaj çalışmalarının önemli bir bölümü Belediye’nin kendi atölyelerinde hazırlanıp belediye çalışanları tarafından uygulandı.

KREŞ ENERJİSİNİ GÜNEŞTEN ALACAK
Kreşte çocukların sorunların çözümünde destek olması amacıyla bir psikolog, sağlıklı beslenmelerini sağlamak için diyetisyen görev yapacak.  İki katlı olan kreşin iç avlusunun üst kısmı açık ve binanın tamamı cam kaplamalı olarak inşa edildi. Çatıya yerleştirilen güneş panelleriyle, kreş kendi enerjisini de üretecek.

TÜRKİYE’DE ÖRNEK
Nitelikleri itibariyle benzerlerinden çok daha farklı bir kreş projesini hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadığını belirten Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç, çalışmaları yerinde inceleyip Kreş Müdürü Fatih Çelik’den bilgi aldı. Genç yaptığı açıklamasında, "Klasik kreş eğitimlerinin yanısıraçocuklar doğayla iç içe olacak. Hayvan sevgisi ve doğa bilincini çocuklara aşılamayı hedefliyoruz. Özellikleriyle fark yaratacağını ve Türkiye'deki kreş projeleri arasında örnek olacağını düşünüyorum " dedi.
Ayrıca aileler, yıl boyu ekolojik kreşe kayıt yaptırabilecek. Özel olarak dizayn edilen kreşin 20 kişilik 6 sınıfı bulunuyor.

Kaynak : Haber merkezi

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
KADINLARIN GÜCÜ ADINA

KADINLARIN GÜCÜ ADINA

15:41 17 Temmuz 2018
Hastane eve geliyor

Hastane eve geliyor

15:04 13 Temmuz 2018
AKREP’TEN GOLLÜ PROVA

AKREP’TEN GOLLÜ PROVA

16:45 13 Temmuz 2018
OSB'de karikatür heyecanı

OSB'de karikatür heyecanı

16:32 13 Temmuz 2018
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...