Fotoğrafçılardan ‘kayıt dışı’ savaş

Antalya Fotoğrafçılar Kırtasiyeciler ve Kitapçılar Odası, korsan fotoğrafçılığın önüne geçmek için 'Düğün Fotoğraflarınızı Fotoğrafçılar Odası üye stüdyolarda çektiriniz' yazılı reklam afişleriyle vatandaşlara çağrıda bulundu.

Güncel 10 Ekim 2017 17:02
Fotoğrafçılardan ‘kayıt dışı’ savaş
-A +A

Antalya Fotoğrafçılar Kırtasiyeciler ve Kitapçılar Odası Başkanı Mustafa Bayrak ile fotoğrafçılardan sorumlu Başkan Vekili Yılmaz Çamkesen, kaçak ve kayıt dışı düğün fotoğrafçılığın önüne geçmek için çalışma başlattı. Bir çiftin en önemli günleri için çekilen fotoğrafların profesyonel ve güvenilir kişilerce çekilmesi gerektiğini anlatan Başkan Mustafa Bayrak, emek hırsızlığıyla mücadele ettiklerini söyledi.
Fotoğrafçılığın ciddi bir sanat olduğunu kaydeden Bayrak, "Yaz ve bahar döneminde öğrencisinden memuruna kadar eline fotoğraf makinesi alan pek çok kişi düğün fotoğrafı çekmeye çıkıyor. Özellikle sosyal medya üzerinde bağlantı kurarak vergisiz, algısız çalışıyorlar. Kayıt dışı çalışanlara fotoğraf çektiren vatandaş daha sonra birçok noktada sıkıntı yaşıyor. Bu sıkıntılar da bizim odamıza şikayet olarak geliyor. Oda olarak Antalyalıları uyarmakla üyelerimizin haklarını korumakla yükümlüyüz" dedi.

GELEN ŞİKAYETLER
Vatandaşların odaya sık sık 'Konuştuğumuz yer ve mekanda çekim yapılmadı, çekime başkaları geldi, çekim ekipmanları eksikti, çekilen fotoğrafları kaybettiler, örnek gösterdikleri albümü yapmadılar, fotoğraflarımızı zamanında alamadık, çeken kişiye ulaşamıyoruz, kaparo aldılar çekim günü gelmediler" gibi şikayetler aldıklarını vurgulayan Bayrak, "Oda kaydı olmayan, kayıt dışı çalışan bu kişiler hem bizi hem de vatandaşı zor durumda bırakıyor. Bu nedenle kayıt dışı çalışan kişilere karşı çalışma başlattık" diye konuştu.

ZABITAYLA DENETİM
Antalya'da kayıtlı 300'ün üzerinde profesyonel fotoğrafçı bulunduğunu anlatan Başkan Vekili Yılmaz Çamkesen de korsan fotoğrafçılığa karşı reklam ve ilanla mücadele başlattıklarını söyledi. Otobüslere ilanlar astıklarını anlatan Çamkesen, "Kayıt dışı çalışan fotoğrafçılarla mücadelemiz tüm Türkiye'ye örnek oldu. Antalya'da başlattığımız proje, İstanbul, Ankara, İzmir gibi farklı şehirlerdeki odalar tarafından da uygulanmaya koyuldu. Antalyalı profesyoneller olarak Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ekipleriyle popüler çekim yerlerinde denetim yapıyoruz" diye konuştu.

ODA ÜYESİ FOTOĞRAFÇILARI TERCİH EDİN
Oda kaydı bulunmayanlar hakkında işlem yaptıklarını vurgulayan Yılmaz Çamkesen, "Vergisini ödeyen, sigortalı işçi çalıştıran fotoğrafçıların hakkını koruyacağız. Kaçak çalışanlar profesyonellere nazaran daha az para istiyor ancak iş kalitesi ve güvenirliliği yok denilecek kadar az. Bu nedenle Antalyalıları uyarıyoruz. Mutlu günlerinden üzülmek istemiyorlarsa mutlaka oda üyesi fotoğrafçıları tercih etsinler" dedi.


DHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
KADINLARIN GÜCÜ ADINA

KADINLARIN GÜCÜ ADINA

15:41 17 Temmuz 2018
Hastane eve geliyor

Hastane eve geliyor

15:04 13 Temmuz 2018
AKREP’TEN GOLLÜ PROVA

AKREP’TEN GOLLÜ PROVA

16:45 13 Temmuz 2018
OSB'de karikatür heyecanı

OSB'de karikatür heyecanı

16:32 13 Temmuz 2018
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...