Futbolun kalbi Antalya'da atacak

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği (TÜFAD) işbirliğiyle 8-10 Ocak tarihlerinde düzenlenecek olan 24. Uluslararası Pro-Lisans Antrenör Gelişim Semineri ve Futbol Endüstrisi Forum Fuarı’nın (FIFEX), basın toplantısı gerçekleştirildi.

Spor 11 Ekim 2017 18:41
Futbolun kalbi Antalya'da atacak
-A +A

8-10 Ocak tarihlerinde Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği (TÜFAD) işbirliğiyle düzenlenecek 24. Uluslararası Pro-Lisans Antrenör Gelişim Semineri ve Futbol Endüstrisi Forum Fuarı’nın (FIFEX), basın toplantısı Antalya’da gerçekleştirildi. Basın toplantısına TÜFAD Onursal Başkanı Özkan Sümer, TÜFAD Genel Başkanı İsmail Dilber, TÜFAD Genel Sekreteri Alaaddin Naganlu, FIFEX Etkinlik Koordinatörü Alper Akalın, Pro-Lisans Antrenörleri Ergün Penbe, Mehmet Özdilek, Ali Gültiken ve Ünal Karaman katıldı.

FIFEX’TE PRO-LİSANS SEMİNERİ
24. Uluslararası Pro-Lisans Antrenör Gelişim Semineri’ni düzenlemeyi TFF’nin, TÜFAD’a verdiğini söyleyen TÜFAD Genel Sekreteri Alaaddin Naganlu, "TFF işbirliğinde teknik konularını federasyonun üstlendiği organizasyon, idari konularını derneğimizin üstlendiği büyük bir organizasyona başlamış bulunuyoruz. FIFEX’te Pro-Lisans Semineri kapsamında yer alacak. Bu da bizim için çok önemli bir organizasyon. Çok sayıda ulusal ve uluslararası şirket katılacak. TFF tarafından Pro-Lisans seminerine davet edilen UEFA Teknik Direktör Komite Direktörü, İtalya’dan Totti, Borussia Dortmund Eski Teknik Direktörü Thomas Tuchel, Barcelona Eski Teknik Direktörü Luis Henrique gibi çok önemli isimler organizasyona davet edilmiştir. Son aldığımız bilgilere göre bu isimler organizasyona katılım olarak geri dönecek” dedi.

54 ÜLKEDE ÇALIŞMA İMKANI
Pro-Lisansı UEFA’nın uyguladığı 54 lokal federasyonun birlikte hareket ettiği bir sistem olduğunu ifade eden TÜFAD Genel Başkanı İsmail Dilber, “54 federasyon kendi aralarında, UEFA çatısı altında her teknik adam, kendi lisans düzeyinde istediği 54 ülkede çalışma imkanı sunulduğu bir proje bu. Proje kapsamında 3 yılda bir yapılan seminere katılmak mecburiyetindedir. 15 saati doldurmak zorundalar, doldurmazlarsa bu süre içerisinde çalışma izinleri 3 yıl askıya alınıyor. Bu bakımdan bu seminer önemli. Pro-Lisansa sahip teknik adamlarımız buraya 8-10 Ocakta katılma mecburiyetindedir. UEFA’da buna çok dikkat ediyor. Bize destek verecek bütün arkadaşlarımıza da teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

EKONOMİYE CAN SUYU
Önemli bir etkinlik kapsamında Türk futboluna nasıl hizmet ettiklerini düşünerek TÜFAD ile birlikte etkinliği bir üst boyuta taşımayı arzu ettiklerini dile getiren FIFEX Etkinlik Koordinatörü Alper Akalın, “Seminerin yanı sıra Futbol Endüstrisi Forum ve Fuarı’nı gerçekleştireceğiz. Bu fuar futbol endüstrisinin aktörlerini bir araya getirecek. Son 10 yıl içerisinde futbol ekonomisi Türkiye’de 5 kat artarak önemli bir hacme ulaştı. Özellikle tesisler, alt yapı, teknoloji. Burada baktığımız zaman stadyum inşa eden firmalardan tutunda, çim üreten firmalara, krampon firmalarına geniş bir ürün yelpazesi var. Dolaylı ve dolaysız istihdam da sağlanıyor burada” dedi.

FUTBOLUN ÖNLENEMEZ YÜKSELİŞİ
Futbol gelişirken TÜFAD’ın bu işin liderliğini yaptığını söyleyen Pro-Lisans antrenörü ve futbol yorumcusu Ali Gültiken, “Her alanda teknik adamlarımızın gelişiminden, bölgelerin organizasyonuna ve bu işin içerisinde ne kadar çok katılımcı olur, daha fazla nasıl fayda sağlanır bunun mücadelesi içerisinde de dev adımlar atıyor. Dünyada futbol çok farklı noktalara geliyor. Eskiden amatör olarak yapılan bir oyunken, bugün çok daha büyük finans kuruluşlarının, çok daha büyük mali ekonomilerin hatta devletlerin ekonomilerinin bu işin içerisine yöneldiğini görüyoruz. Büyük değişim var ve bu değişimde doğru pozisyon almak, bu ekonomiden pay elde edebilmek, futbolumuzun gelişimine katkı da bulunabilmek en büyük gayretlerimizden bir tanesidir” dedi.

SONUNA KADAR DESTEKLİYORUM
Bazı şeylerde sürekli geç kaldıklarını söyleyen Pro-Lisans antrenörü ve eski milli oyuncu Ünal Karaman, “Bizim kültürümüze yakışmayan şeyler yapıyoruz. Ayak izlerine basmayı seviyoruz. İnşallah ayak izlerini takip ettireceğimiz günler yakındır. Futbol bir endüstri ama bizim futbol alfabesini, güncellememiz gerekiyor. Dünün bilgisi bugün güncellenmiyorsa, eski bir bilgi olarak önümüze konuluyor. Dolayısıyla bu konuda TÜFAD’ın attığı adımı sonuna kadar destekliyorum. Her ne kadar geç olmuş olsa da. Bunun katkılarını Avrupa’da ve Milli Takımlarda inşallah göreceğiz” diye konuştu.

BU ORGANİZASYON ÇOK KIYMETLİ
8-10 Ocak’ın Türk futbolu için önemli günler olduğunu söyleyen Pro-Lisans Antrenörü ve Teknik adam Mehmet Özdilek, “Yıllardır bu işin lokomotifi olan TÜFAD’ın bu sene bu organizasyonu tek başına yapması ve sorumluluğu alması çok kıymetli ve değerli diye düşünüyorum. Dünyanın her yerinden çok önemli teknik adamların geleceği, bilgilerini, deneyimlerini buradaki teknik adam ve antrenörlerle paylaşacak. Bunu çok önemsiyorum” dedi.

HERKESİN ORADA OLACAĞINA İNANIYORUM
TÜFAD’ın kurulduğu günden bu yana kurslarla ve seminerlerle antrenörlerin gelişimine katkı sağladığını söyleyen Pro-Lisans Antrenörü ve Teknik adam Ergün Penbe, “TÜFAD’ın 8-10 ocak tarihlerinde yapılacak etkinlikte önemli rol oynadığı için çok mutluyum. Biz 8-10 Ocak’ta oradayız. Futbol endüstrisi içerisinde kendini hisseden herkesin orada olacağına inanıyorum. Büyük bir sektör, belki dünya sıralamasında 6’ncıyız ama eğer gönül verenler bu işi gerçekten sevenler gerçekten çalışırsa çok daha iyi yerlere geleceğimize inanıyorum” şeklinde konuştu.

İHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
KADINLARIN GÜCÜ ADINA

KADINLARIN GÜCÜ ADINA

15:41 17 Temmuz 2018
Yerel basına tam destek

Yerel basına tam destek

15:56 12 Temmuz 2018
Hastane eve geliyor

Hastane eve geliyor

15:04 13 Temmuz 2018
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...