Geleceğin mucitleri Muratpaşa’da yetişiyor

Muratpaşa Belediyesi’nin geleceğin mucitlerini, girişimcilerini yetiştirdiği yeni nesil eğitim sistemiyle çocuklar 3 boyutlu yazıcılarla çalışıyor, bilgisayarda gündelik hayatta kullanılabilecek eşyalar tasarlıyor, robotlar için program yazıyor.

Güncel 13 Temmuz 2017 16:59
Geleceğin mucitleri Muratpaşa’da yetişiyor
-A +A

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’ın “Çocukların ‘yehuu’ diyerek gideceği bir eğitim modeli” hayaliyle Zeytinköy Bilim ve Eğitim Merkezi’nde başlayan ve rekabetin yerine paylaşmayı, paranın yerine yeteneği, ezber bilgi yerine deneyimi koyan yeni nesil eğitimi sisteminde 2’nci dönem başladı. Bu eğitim sisteminde çocuklar, 3 boyutlu yazıcılarla, elektronik devrelerle çalışıp akıllı telefon ve tabletler için uygulamalar, oyunlar tasarlıyor, hayal ettikleri her şeyi 3 boyutlu yazıcılar ve tasarım yazılımlarıyla yani elektronik ve kodlamayla birer ürüne dönüştürüyor.
7 – 14 yaş gurubu yönelik ücretsiz olan derslerde, her sınıf en fazla 20 öğrenciden oluşuyor. Dersler ise 4 uzman teknik personel ve 1 süpervizör olmak üzere 5 kişilik bir ekip tarafından veriliyor. Yaz mevsiminde dersi yeniden sevdiren yeni nesil eğitim sisteminde çocukların derslerde ihtiyaçları olan dizüstü ve tablet bilgisayarlar da Muratpaşa Belediyesi’nce sağlanıyor.

3 BOYUTLU YAZICI İLE ATATÜRK VE ANITKABİR
Yeni nesil eğitim sistemin en meraklı öğrencilerinden 12 yaşındaki Hasan Akay Duman, büyük bir heyecanla derslere geldiğini söyledi. İlk derslerde videolarla 3 boyutlu yazıcılarını nasıl çalıştığını, “prensiplerinin ne olduğunu” öğrendiklerini anlatan Duman, “3D yazıcılarla insan için kafatası dahi yapılabildiğini öğrendim. Bilgisayarda robotlar yapılırken nasıl kodlayacağımızı öğrendim” dedi.
Eğitimlerde 3 boyutlu yazıcılarla çalışmaya başlayan Duman, son derste ise kendi bilgisayarda kendi çizdiği bir robotu, bilgisayarda küçülterek 3 boyutlu yazıcıdan çıktısını almaya başardı. 3 boyutlu yazıcılarla çalışan sınıfın diğer öğrencileri ise Anıtkabir’den Atatürk büstüne ve hatta stres çarkına kadar birçok şeyi çizip, 3 boyutlu yazıcıdan yazdırmayı başardı.

AÇACAKLI ANAHTARLIK
Zeytinköy Bilim ve Eğitim Merkezi’nin başka bir sınıfında ise bilgisayar üzerinden tasarım dersleri veriliyor. Öğrencilerden 11 yaşındaki Burak Kaya, yarı anahtarlık yarı gazoz açacağı bir tasarım üzerine çalışıyor. Ürünü “Bakkaldan bir gazoz aldınız, orada açtırma da istemiyorsunuz, arkadaşlarınızla içeceksiniz. Anahtarlığınızı çıkarıp açıyor ve keyfinize bakıyorsunuz” diye anlatan Kaya, tasarımında Türk Bayrağı’na da yer vermesi dikkatlerden kaçmadı.

HAYALİNDEKİ EVİ TASARLADI
11 yaşındaki Alya Güney ise hayalindeki tek katlı müstakil bir ev tasarımı üzerinde çalışıyor. Farklı geometrik şekiller ve çizgilerle mimari bir tasarım yapan Güney, bilgisayarda çalışmanın çok da kolay olmadığını söyledi.
Antalya’nın sosyo-kültürel imkanları en kısıtlı bölgesi Zeytinköy’de “Geleceğin Girişimcisi El Kaldırsın” sloganıyla uygulanmaya başlanan yeni nesil eğitim sistemi yaz mevsimi boyunca devam edecek.


Haber merkezi

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Seçmen sandık başında

Seçmen sandık başında

14:18 24 Haziran 2018
Gezici vezne yollarda

Gezici vezne yollarda

15:50 18 Haziran 2018
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...