Holmium Hizmete Girdi

Antalya Kamu Hastaneleri Birliği’ne bağlı Kumluca Devlet Hastanesi’nde Holmium Lazer Cihazı hizmet vermeye başladı.

Güncel 13 Temmuz 2017 16:44
Holmium Hizmete Girdi
-A +A

Holmium Laser Cihazı hakkında açıklamalarda bulunan Kumluca Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Ayşegül Alkan; “Holmium Lazer Cihazını hastanemizin tıbbi cihaz envanterine kazandırdık. Bu cihaz, böbrek ve idrar yollarında bulunan taşların kırılmasının yanı sıra idrar yolları ve üreterdeki darlıkların endoskopik tedavisinde ve yüzeysel mesane tümörlerinin endoskopik tedavisinde kullanılacaktır. Ayrıca diğer cerrahi branşlarda da kullanılabilecektir. Son teknoloji ürünü bu cihazın hastanemize alımını sağlayan başta Sağlık Bakanlığımız olmak üzere Genel Sekreterimiz Uzm. Dr. Kemal Kiraz ve Antalya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğinin tüm çalışanlarına teşekkür ederim.’’ dedi.  
Kumluca Devlet Hastanesi Üroloji Uzmanı Dr. Ersoy Taşkara, Holmium Lazer Cihazı ve tedavisi hakkında bilgiler verdi; “Holmium YAG Lazer, taş tedavisinde en son kullanılan teknolojidir. Bilinen en güçlü ve en güvenli taş kırma cihazıdır. Böbrek ve idrar yolları taşlarının tedavisinde kullanılmaktadır. Taşın rengine veya bileşimine bağımlı olmaksızın tüm taşlara etki göstermektedir. İşlem taşa ulaşıldıktan sonra çok kısa sürede gerçekleşmektedir. Kanamasızdır, hastaya hiçbir zarar vermez ve işlem sonunda ağrı yok denecek kadar azdır. Hasta ameliyatın olduğu günün akşamında evine gidebilir. Vücutta herhangi bir kesi olmadığından ameliyat sonrası dönemde, açık cerrahi tekniklerine göre daha az ağrı olur. Tek seansta tedavi tamamlandığından, ses dalgasıyla taş kırılmasına (ESWL) göre de daha hızlı bir tedavidir. Bu sayede hastanın normal aktivitesine ve iş yaşamına en kısa sürede geri dönmesini sağlar” dedi. Cihazın çalışma yöntemi hakkında da bilgiler veren Uzm. Dr. Taşkara; “Lazer ışını endoskopik aletin içinden geçirilen ince
 
 
bir fiber aracılığıyla taşa ulaştırılır. Taşın üzerine çok seri bir şekilde ısı topları gönderilerek süratli bir biçimde kırma işlemi gerçekleştirilir. Lazerin bir diğer üstünlüğü de diğer yöntemlere göre taş çok daha küçük parçalara ayrılır, adeta toz haline gelir, böylece işlem sonunda hastanın taşı daha kolay dökmesi temin edilir. Bazen idrar yollarındaki darlıklar taşa ulaşmayı zorlaştırabilir. Lazer ile darlıkları açmak mümkündür. Ayrıca, böbreğe yakın idrar kanalı taşlarını ve büyük taşları kırmak zordur. Holmium Lazer burada da diğer yöntemlere göre üstünlük sağlamaktadır. Holmium Lazer ile yapılan ameliyatlarda, hastanın taştan arındırılma oranı % 92-95 arasındadır. Bu özellikli cihazın alınmasında emeği geçen herkese kendi adıma ve hastalarım adına teşekkür ederim.’’ dedi.  


Haber merkezi

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...