Kansere robotik darbe

Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde robotik teknikle ilk mide ameliyatı 60 yaşındaki Saliha Uygur'a yapıldı.

Güncel 12 Haziran 2017 13:59
Kansere robotik darbe
-A +A

Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde robotik teknikle ilk mide ameliyatı 60 yaşındaki Saliha Uygur'a yapıldı.
Antalya Kamu Hastaneleri Birliği'ne bağlı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ilk defa robotik mide ameliyatı, erken evre mide kanseri nedeniyle hastaneye gelen Saliha Uygur'a gerçekleştirildi. Gastroenteroloji Cerrahisi Uzmanları Doç. Dr. İsmail Gömceli ve Doç. Dr. Ümit Koç tarafından yapılan ameliyatta, hastalıklı mide kısmı robot aracılığı ile çıkarılırken, midenin etrafındaki lenf düğümleri de aynı yöntemle alındı. Alınan tüm parçalar ise vajinadan çıkarılırken, bu yöntemle hastanın karnında ameliyat izi de oluşmadı.

KONFORLU AMELİYAT
Ameliyatı gerçekleştirilen doktorlardan Doç. Dr. İsmail Gömceli, bölüm olarak bugüne kadar açık ve laporoskobik yöntemlerle 600'e yakın ameliyat gerçekleştirdiklerini söyledi. Yeni alınan robotla yaptıkları ilk ameliyatta başarı sağladıklarını belirten Doç. Dr. Gömceli, "Konforlu bir ameliyat yaptık. Hastamız neredeyse birinci gün taburcu olabilir hale geldi. Operasyon açık olsaydı ameliyat sonrası sıkıntı yaşayabilirdi. Enfeksiyon riski olabilir ve ameliyattan sonra iyileşme süreci uzun olabiliyordu. Robotik ameliyat bu konularda çok daha avantajlı" dedi.
Hasta Saliha Uygur ise ameliyatını gerçekleştiren doktorlarına teşekkür etti. Kendisini çok iyi hissettiğini belirten Uygur, kısa sürede hastaneden çıkacak olmasının kendisini mutlu ettiğini söyledi. 

Kaynak : DHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...