Kırmızı alarm

EL-AYAK-AĞIZ HASTALIĞI YAZIN KABUSU

Güncel 11 Eylül 2017 15:22
Kırmızı alarm
-A +A

Yaz aylarında görülen bir enfeksiyon salgını özellikle çocuklar için büyük risk oluşturuyor. Yüksek ateş, el ve ayakta döküntü, ağız içinde aft şeklinde görülen bu hastalık, halk arasında el-ayak-ağız hastalığı olarak biliniyor.
Okulda çocukların kalabalık ve havasız ortamlarda ders görmesi, el-ayak-ağız hastalığını tetikliyor. 10 yaş altı çocuklarda ve bebeklerde yaygın olarak görülen hastalığa karşı önlem almak büyük önem taşıyor. Memorial Antalya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Erkan Uçlar, el, ayak, ağız hastalıklarının korunma yolları hakkında bilgi verdi.

"GEÇMEYEN ATEŞE DİKKAT"
El, ayak, ağızdaki hastalığının seyrinin kişin bağışıklık sistemine göre değişkenlik gösterdiğinin altını çizen Dr. Uçlar, şöyle konuştu:
“Yüksek ateş, bademcikte kızarıklık, ağız içinde aft ve ciltte döküntü halinde kendini gösteren el, ayak, ağız hastalığı, çocukların el, ayak ve bileklerinin neredeyse tamamını kırmızıya boyamaktadır. 1-2 günlük ateşli dönemi takiben ya da ateşle beraber, el ve ayak içleri, ayak tabanları, bez bölgesi, gövdede ayrıca ağız içinde ortaya çıkan ağrılı ve kaşıntılı olabilen içi sıvı dolu kırmızı döküntüler görülür. Pütür pütür olarak tanımlanan bu kırmızı döküntüler, kasıklarda, kalçada, dizlerin arkasında ve genital bölgede de görülebilir. Döküntüler ve ateş 5-6 gün sürebilir ve 38 ile 40 derece arasında değişkenlik gösterebilir. Ağız içinde oluşan aftlar nedeniyle yutma güçlüğü ve beslenme isteksizliğiyle sıklıkla karşılaşılmaktadır. Döküntüler kaşıntılı ve ağrı verici olabilir. Hastaların çoğu kendiliğinden iyileşme gösterirken, beslenme güçlüğü ve ateşin geçmediği hastalarda yatarak sıvı tedavisi gerekebilir” diye konuştu.

"KORUNMANIN YOLLARI"
Uz. Dr. Erkan Uçlar, hastalıktan korunmak için dikkat edilmesi gerekenleri ise şöyle sıraladı:
“El, ayak, ağız hastalığına karşı en etkili yöntem hijyen kurallarına dikkat edilmesidir. Bulaşıcı olduğundan el,ayak,ağız hastalığına yakalanan kişilerden uzak durulmalı. Özelikle 1 hafta boyunca kreş - anaokulu ve benzeri kalabalık ortamlardan çocuk uzak tutulmalı. Çocukların ortak oyuncaklarla oynadıkları alanların düzenli şekilde dezenfekte edilmesine özen gösterilmelidir. Çocukların ellerini düzgün şekilde yıkanmalıdır. Bebeklerin bezini değiştirdikten sonra ellerinizi yıkayın, tabak, bardak, çatal, kaşık, havlu gibi kişisel eşyaların ortak kullanımından kaçının. Hastalarla öpüşme ve sarılma gibi yakın temasta bulunmayın.” 

Kaynak : İHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...