Moskova’da Akdeniz rüzgarı

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB), bu yıl 26'ncı kez düzenlenen ve Rusya ile Rusya'nın komşu ülkelerine yaş sebze meyve ihracatında büyük önem taşıyan World Food Moscow Fuarı'na katıldı.

Güncel 17 Eylül 2017 16:51
Moskova’da Akdeniz rüzgarı
-A +A

Türkiye ile Rusya'nın ticari ilişkilerinin yeniden düzene girmesinin ardından BAİB heyeti, Rusya ve komşu ülkelerine yaş sebze meyve ihracatında büyük önem taşıyan World Food Moscow Fuarı'na katıldı. BAİB yönetim kurulu üyesi Ali Demir ile BAİB Genel Sekreteri Fisun Evrensevdi Pektaş'ında katıldığı fuarda, Batı Akdeniz'in yaş meyve sebze ürünleri tanıtıldı. BAİB standını Moskova Büyükelçisi Hüseyin Diriöz ve Moskova Ticaret Müşaviri Sayın Halit Oral Akbay da ziyaret etti.
Heyet, fuar ziyaretinde firmalarla iş görüşmeleri gerçekleştirildi. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Yönetim Kurulu Üyesi ve BAİB Başkanı Mustafa Satıcı yaptığı açıklamada, Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin hızla düzeldiğini söyledi. Siyasi ilişkilerin gelişmesine paralel olarak, ticaret hacminin de attığına değinen Satıcı, "Rakamlar kriz öncesindeki seviyeye henüz ulaşmadı. Rakamların artmasını, kriz önceki seviyeyi de aşmasını umuyoruz" diye konuştu.

16 FİRMA KATILDI
Mustafa Satıcı, fuara milli düzeyde katılım sağladıklarını, toplam 510 metrekare alanı kapsayan stant kurduklarını söyledi. Türkiye standında 16 firma ve kurumun yer aldığını kaydeden Mustafa Satıcı, katılan firmaların önemli bağlantılar kurduğuna işaret etti. Rusya'ya gerçekleşen yaş sebze meyve ihracatı hakkında da bilgi veren başkan Satıcı, "1 Ocak 2017 - 31 Ağustos 2017 tarihleri arasında 1 milyar 176 milyon dolar yaş meyve sebze ihracatı gerçekleşti. Rusya, 259,3 milyon dolar ihracat ile ilk sırada yer aldı. Geçen yıla kıyasla Rusya'ya ihracatımız yüzde 151 oranında arttı" diye konuştu.
DHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...