Müteahhitler dertli

İnşaat malzemelerindeki fiyat artışları müteahhitleri kara kara düşündürüyor. ANTMUTDER Başkanı Karataş, “Türkiye, Çin’den sonra müteahhit sayısı olarak Çin’den sonra ikinci. Bu durum engellenmeli” dedi

Güncel 28 Haziran 2017 14:48
Müteahhitler dertli
-A +A

İnşaat malzemelerindeki fiyat artışları müteahhitleri kara kara düşündürüyor.  ANTMUTDER Başkanı Karataş, “Türkiye, Çin’den sonra müteahhit sayısı olarak Çin’den sonra ikinci. Bu durum engellenmeli” dedi
 
Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği (ANTMUTDER) Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Karataş, “Beton ve demir başta olmak üzere inşaat malzemelerinin fiyatı sürekli yükseliyor. Bu da, vatandaşlarımızın güven ve huzur içinde yaşayabilecekleri kaliteli konutları üretmek yerine, hiç arzu etmediğimiz inşaat kalitesinin düşmesine neden oluyor. Müteahhit ev yapmak için bekliyor, beklediği her gün de zarar hanesine işliyor, maliyet artıyor” dedi. Kayıt dışı firmalar ve haksız rekabete değinen Başkan Karataş, “İnşaat sektöründe çok yaygın olan kayıt dışılık, kayıt altındaki firmalar için haksız rekabete neden olurken aynı zamanda devleti ciddi anlamda vergi kaybına uğratıyor” şeklinde konuştu.
 
YÜKÜMÜZ ARTIYOR
İnşaat sektörünün içinde bulunduğu zorluklara değinen Karataş, “İçinde bulunduğumuz dönemde, Türkiye’nin lokomotifi konumunda olan inşaat sektörü birçok zorlukla karşı karşıyadır. Son düzenlemelerle sektöre nefes aldıran tapu harcı, noter bedeli ve satıştaki KDV rakamı konusundaki oran ve uygulamaların önümüzdeki dönemde eskiye dönmesiyle sektörün sürdürülebilir gelişimi yavaşlayacaktır. Düzenlemeler süreli değil, kalıcı olursa etkili olur. Uzun vade için yatırım yapılan bir sektörde; kısa vade çözüm önerilerinin kimseye bir faydası olamaz. Yüksek arsa ve inşaat maliyetlerinin oluşturduğu olumsuz tablonun yanı sıra, demir fiyatlarının da hala kontrol altına alınamaması, sektörün yükünü arttırmaya devam etmektedir” ifadelerini kullandı.
 
TÜRKİYE DÜNYA İKİNCİSİ
Müteahhitlik Hizmet Yasası ile ilgili hala bir gelişmenin olmadığını dikkat çeken Başkan Karataş, “Maalesef ülkemizde, inşaat sektörü hep en cazip sektörlerden biri olarak görülür. 80 milyona yakın nüfusa sahip Türkiye’de bugün yaklaşık 330 bin müteahhit varken, 80 milyonu aşkın nüfuslu Almanya’da bu sayı sadece 27 bin civarında. Türkiye, yaklaşık 1 milyar 375 milyon nüfuslu Çin’den sonra inşaat sektöründe dünya ikincisi konumundayken, müteahhit sayısı olarak da Çin’den sonra ikinci. Bu durum engellenmeli. Yurtdışında belli bir sermaye yapısına ulaşmadan, yeterli kadrolara sahip olmadan ve belli oranda iş bitirmeden inşaat sektörüne giriş yapılamıyor. Uygun şartları sağlayanlar gayrimenkul yatırımcısı olmalı, her isteyen inşaatını yapmamalı. Ve bütün bunların hepsi; milli servetimizin zarar görmesine sebep oluyor” dedi.

Kaynak : Murat ESENTEKİN

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Seçmen sandık başında

Seçmen sandık başında

14:18 24 Haziran 2018
Gezici vezne yollarda

Gezici vezne yollarda

15:50 18 Haziran 2018
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...