ÖLÜMCÜL SALGIN

TÜM DÜNYAYI SARAN BÜYÜK TEHLİKE: OBEZİTE

Sağlık 13 Aralık 2017 13:32
ÖLÜMCÜL SALGIN
-A +A

Modern çağın en önemli sağlık sorunlarından olan obezite, mutlaka tedavi edilmesi gereken hastalıkların başında geliyor. Ülkemizdeki durumun her geçen yıl daha kötüye gittiğini belirten Genel Cerrah Opr. Dr. Ali Yağcı, obezitenin salgın bir hastalık gibi ilerlediğine vurgu yaptı.
Türkiye’de hızla artan obezite, yalnızca estetik bir problem değil, aynı zamanda şeker hastalığı, hiper tansiyon, uyku apnesi, yürüme bozuklukları ve kanserde artış gibi ciddi sağlık sorunlarına da yol açıyor. Bu sorunlar hastanın yaşam kalitesini düşürürken, sebep olduğu diğer hastalıklardan dolayı insan ömrünü kısaltıyor.

TÜRKİYE OBEZİTEDE DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜ
Özel Antalya Likya Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Ali Yağcı, obezitenin ülkemizde ve dünyada nüfusun yaklaşık yüzde 30’unda artık bir sağlık problemi haline geldiğini söyledi. Obezitenin birçok rahatsızlığa yol açtığını belirten Dr. Yağcı, “Kanda kolesterol ve yağ yüksekliği, Tip 2 Diyabet, Hiper tansiyon, Kalp-Damar hastalıkları, uyku apnesi ve horlama, solunum güçlüğü, hareketsizlik ve doğal olarak toplumda dışlanma ve depresyon gibi rahatsızlıklara neden oluyor” dedi.

OBEZİTENİN DÜŞMANI SPOR VE DİYET

Spor ve diyetin obeziteyi yenmede en önemli argümanlar olduğuna dikkat çeken Yağcı, modern çağın salgını olarak nitelendirilen obezitenin tedavisiyle ilgili şunları söyledi:
“Obezite ile savaşta en etkili yöntemin cerrahi olduğunu artık tüm tıp dünyası benimsemiş ve bu anlamda konsensüs sağlanmıştır. En yaygın olarak yapılan operasyon tipi, besin alımının kısıtlanması (Bariatrik Cerrahi) ve dolayısıyla gıda emiliminin azaltılmasını amaçlayan tüp mide (Mide küçültme) ameliyatıdır. Hastaların yüzde 98’inde bu yöntem uygulanmaktadır”

OBEZİTE OPERASYONU NASIL YAPILIR?
Opr. Dr. Ali Yağcı, operasyon sürecine ilişkin ise şu bilgileri verdi:
“Operasyon önerilecek hastalarda önce obezite sınıflandırılması yapılıyor. Burada birinci kural, hasta mutlaka son 6 ayda 2 kez diyet ve sporla kilo vermeyi denemelidir. Başarısız olanların hormonal (Hipo Troidi) gibi ve psikiyatrik bozukluğu olup olmadığının saptanmasıdır. İkinci aşama ise hastaların vücut kitle indekslerinin hesaplanmasıdır. Bu, hastanın metre cinsinden boyunun karesinin kilosuna bölünmesiyle hesaplanır. Vücut Kitle İndeksi’ne (VK) göre hastalara operasyon önerilir”

EN ÖNEMLİ NEDEN YAŞAM TARZI
Obezite nedenlerini günümüzün hızlı yaşam koşullarına bağlayan Opr. Dr. Yağcı, bunları;
- “Yanlış beslenme, aşırı tüketim ve fast food beslenme alışkanlığı,
- Hareketsiz yaşam,
- Genetik etkenler, hormonal ve metabolik etkiler,
- Psikolojik nedenler,
- Zararlı alışkanlıklar, sigara ve alkol tüketimi,
- Kullanılan bazı ilaçlar,
- Hamilelik sırasında ve sonrasında alınan kilolar, hormonal değişimler,
- Bilinçsizce yapılan diyetler” şeklinde sıralıyor.

 

Kaynak : Yıldız ÇİÇEK, Serçin ÇILDIR

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Ölümüne olta

Ölümüne olta

14:42 14 Ekim 2018
ÜMİTLİ BEKLEYİŞ

ÜMİTLİ BEKLEYİŞ

16:06 17 Ekim 2018
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...