ÖNCE İFTAR SONRA MÜJDE

BALBEY PROJESİ’NDE, SONA DOĞRU GELİNDİ…

Güncel 4 Haziran 2017 15:55
ÖNCE İFTAR SONRA MÜJDE
-A +A

Başkan Menderes Türel, iftarda buluştuğu Balbey Mahallesi sakinlerine Balbey Kentsel Sit Alanı ve Çevresi Kentsel Yenileme Projesi’yle ilgili bilgi verdi. Proje hazırlıklarında sona geldiklerini belirten Türel, Balbeylilerin talepleri doğrultusunda son şekli vereceklerini söyledi.
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Balbey Mahallesi sakinlerine Büyükşehir Belediyesi Yeni Hizmet Binası Sosyal Tesisleri’nde iftar yemeği verdi.
İftarın ardından Antalya’nın en eski yerleşim yerlerinden olan, sokaklarında kent tarihi ve kültürünü yansıtan izler taşıyan Balbey Mahallesi’nde gerçekleştirilecek olan Kentsel Sit Alanı ve Çevresi Kentsel Yenileme Projesi 1.Etabı ile ilgili bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Başkan Menderes Türel, Şehir Plancısı Prof. Dr. Zekai Görgülü, Proje Danışmanı Ercan Biçer, bürokratlar ve Balbey mahalle sakinleri katıldı.

BALBEY ARTIK BİR DEVLET PROJESİ
Proje danışmanı Ercan Biçer'in Balbey proje sunumunun ardından söz alan Menderes Türel, Balbey Kentsel Sit Alanı ve Çevresi Kentsel Yenileme Projesi'nden ilk istifade edeceklerin en çok arzu edenler olacağını vurguladı. Benzeri bir projeyi Kepezaltı ve Santral mahallelerinde gerçekleştirdiklerini hatırlatan Türel, “Balbey sit alanı olduğu için Koruma Kurulu'nun planı onaylaması gerekiyor. Antalya sivil toplum kuruluşlarımızın kabulü önem arz ediyor. Bu da tabi sizlerin desteği ile mümkün. Bugün Türkiye'de örnek gösterilen sorunsuz tek proje. Nedeni oradaki halkın yüzde 99.9'u bize güvenerek ortaya koyduğumuz sözleşmeleri büyük bir güven içerisinde imzaladı. Bu bizim yolumuzu birçok yerde açtı" dedi.

BU İŞİN SİGORTASI BENİM
Benzeri bir projeyi Kepezaltı ve Santral mahallelerinde gerçekleştirdiklerini hatırlatan Türel, şölle konuştu:
“Balbey sit alanı olduğu için Koruma Kurulu’nun planı onaylaması gerekiyor. Antalya sivil toplum kuruluşlarımızın kabulü önem arz ediyor. Bu da tabi sizlerin desteği ile mümkün. Bu nedenle biz sizin desteğinizi bu projede arkamızda hissetmek istiyoruz. O yüzden biz bütün hak sahiplerine ulaşmanızı, komşularınıza ulaşmanızı, anlatmanızı, kentsel yenileme ile Balbey’in erişeceği değeri aktarmanızı ve projeye fiili desteğinizi de göstermenizi istiyoruz. Biz, Büyükşehir Belediyesi olarak bu işin sigortasıyız. Hak sahibi ile müteahhidi karşı karşıya getirmek yerine, biz hak sahibinin avukatlığını üstleneceğiz.”

DEĞER EN AZ 5 KAT ARTACAK
Proje tamamlandığında mülk değerlerinin en az 5 misli artacağına dikkati çeken Türel, “Projenin ilk amacı Sit alanı ile çeperi ile çok değerli bir alan yaratmak. Mevcut değeri en az 5 kat artırmak" dedi. Balbey Projesi'nde herkese eşit davranılacağının altını çizen Başkan Türel, "Bu projeye kim önce destek veriyorsa daha çok kazanan taraf olacak. Bunu hakkın teslimi, adalet olarak görüyoruz" diye konuştu. Projeye dair detayları mahalle sakinleriyle paylaşan Menderes Türel, kamulaştırma sonucu yaşanabilecek metrekare kayıplarının da misliyle geri döneceğini belirtti.

ŞARAMPOL’DE REFERANDUM
“Ne zaman Antalya’da iyi bir şeyler yapmak istesek engel koymaya çalışanlar oluyor” diyen Türel “Bir takım siyasi çıkar hesaplarıyla bazı şeyleri engellemek isteyenler oluyor Antalya’da. İşte Şarampol projesinde belediyenin bütçesinden 5 milyon liraya oradaki halka otopark hizmeti versin, orada esnafın ticareti gelişsin diye otopark yapacağız aman Yarabbi, gazetelerde okuyorsunuz adeta yeni bir Gezi Parkı olayı bunun içinden icat etmeye kalktılar. Burada sizlerin birliği beraberliği bizim en büyük gücümüz. Orada otoparkı istemiyorum diye toplananların içinde 1 tane mahalle sakini yok. Ben de dedim ki hodri meydan. Gidelim halka soralım, halk istiyorsa yaparız. İstemiyorsa da benim ille de yapacağım diye bir inadım yok. Ben oradaki halk için yapacağım bunları. Halk bunu istemiyorsa ben neden yapayım. O yüzden sizin birliğiniz ve toplumsal gücümüz bizim birçok sorunu aşmamıza imkan tanıyor” ifadesini kullandı.

YILLARDIR ÖZLEMİNİ ÇEKTİĞİMİZ MERKEZ OLACAK
Balbey Projesi’nde herkese eşit davranılacağının altını çizen Başkan Türel, projeye dair detayları mahalle sakinleriyle paylaştı. Menderes Türel, kamulaştırma sonucu yaşanabilecek metrekare kayıplarının da misliyle geri döneceğini belirterek, şu bilgileri verdi:
“İstanbul’u bilenler eski Maçka Parkı’nı hatırlarlar. Londra’da Hyde Park’ın yanındaki apartmanlar da aşağı yukarı bu konseptte denilebilir. Burası da öyle olacak. Geniş ortak alanlar, yer altı otoparkları, yeşil alanlar, ticari işletmeler, kaliteli konutlar ve yürüme yolları ile müthiş bir tarihi merkez inşallah ortaya çıkacak. Birlikte olur, birlikte yürürsek bu projeyi hızla hayata geçiririz. Burası yıllardır özlemini çektiğimiz bir merkez olacak.”

ANTALYA’NIN MAKUS TARİHİ DEĞİŞECEK
Projenin hazırlık aşamalarında sona gelindiğine değinen Türel, “Projemizi sizden gelecek taleplere göre belirleyeceğimiz için henüz kurula sunmadık. Projeyi sizden gelecek taleplere göre ortaya koyacağız. Artık Balbey'e ilk kazmayı vurmak istiyoruz. Balbey'in makus talihini değiştirmek istiyoruz" diye konuştu.
Daha sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve Prof. Dr. Zekai Görgülü, Balbey Mahalle sakinlerinin sorularını yanıtladı.

İHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...