SAHİLLER HALKINDIR

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, “Sahiller, kıyılar halkındır ve biz Muratpaşa Belediyesi olarak buraları gerçek sahiplerine iade ediyoruz” dedi

Güncel 2 Temmuz 2017 17:00
SAHİLLER HALKINDIR
-A +A

PLAJLARIMIZI AÇTIK
Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, belediyenin yaptığı 3 plaja verilen Mavi Bayraklar için düzenlenen törende konuştu. Başkan Uysal, “Falez Plajlarında belediyecilik anlayışımızı ve sürdürülebilir bir çevre için yönetim planımızı hayata geçirdik. ‘Kamudur’ diye en küçük bir geçiştirmeye izin vermeden plajlarımızı hizmete açtık” diye konuştu. Muratpaşa Belediyesi’nin Antalyalıları falezlerden Akdeniz’in mavilikleriyle buluşturan Falez Plajlarında Mavi Bayraklar, 1 Temmuz Kabotaj ve Denizcilik Bayramı’nda düzenlenen törenle dalgalanmaya başladı. Tertemiz suları, çevreye duyarlı tesisleri ve ziyaretçilerin rahatı için sundukları hizmetle Mavi Bayrak tescili alan plajlar için tören İnciraltı Falez Plajı’nda düzenlendi. Törende konuşan Başkan Uysal, 500 bine yaklaşan nüfusu ve Antalya’da kent hayatının kalbinin attığı Muratpaşa’da her ne kadar güney sınırını Akdeniz oluştururken ilçe sakinlerinin güvenli bir şekilde denize girebilecekleri bir noktanın bulunmadığını söyledi.
 
KOLAY OLMADI
Mart 2014 yerel seçimleri sürecinde Falez Plajlarını bir proje olarak ortaya koyduklarını dile getiren Başkan Uysal, şunları söyledi: “Bu noktada verdiğimiz sözü hemen yerine getirmemiz kolay olmadı. Bölgenin SİT karakteri dolayısıyla Antalya Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Komisyonu’nu ikna edebilmek için çok önemli bir uğraş verdik. Bir çok kez yaptığımız başvuralar reddedildi. Ancak her ret cevabının ardından çalışmalarımızı da revize ederek başvurularımızı yeniledik. Nihayetinde yaklaşık 2 yıl önce Komisyondan izinler ve onaylar çıktı ve ilk yıl 4 noktada çalışmalarımıza başladık. Bu yıl da 2 nokta, Yeşilbahçe ve Erdal İnönü Kent Parkı için gerekli izin ve proje onaylarını aldık.”
 
GERİ ADIM ATMADIK
Falezlerde bu çalışmalarla birlikte kaçak kullanımlar konusunda da önemli adımlar attıklarını dile getiren Başkan Uysal, konuşmasına şöyle devam etti: “Muratpaşa’da yıllardır beklenen, arzu edilen bir çalışmada bu yıl 2’nci yılımıza girdik. Ancak bunları yaparken falezlerin hukuksuz kullanımına karşı verdiğimiz mücadele de Antalya kamuoyunun malumudur. Tamamen betonla kaplanan plajlarda açılan davalar, yürütmeyi durdurma kararları, zabıtamıza yönelik darp girişimleri içinde 400 tonluk vinci denize yani sıfır noktasına indirip gerekli yıkımı gerçekleştirdik. Geri adım atmadık, bundan sonra da geri adım atmayı düşünmüyoruz.”
 
MURATPAŞA YETER
Mavi Bayrağın, deniz suyunun temizliğini, çevre yönetimine önem verildiğini ve çevre bilincinin oluşturulmasına yönelik etkinliklerin yapıldığını, plajları kullananların ihtiyaçlarına cevap verecek donanım ve güveliğini garanti etmek anlamına geldiğinin altını çizen Başkan Uysal, “Mavi Bayrak konusunda plajlar için 33 kriter bulunmaktadır. Muratpaşa Belediyesi olarak bu kriterlerin hepsini yerine getirdik. Mavi Bayrak çevrenin ve plajı kullananların korunmasını öngördüğü kadar, uluslararası turizm pazarında da büyük öneme sahip çünkü güvenli bir standart içermektedir. Ayrıca bir kez aldığınız zaman hep de korumanız gerekiyor” diye konuştu. Başkan Uysal, “Mavi Bayraklı plajlarımızda komşularımızın keyifli bir yaz geçirmesini diliyorum” dedi.


Kaleiçi’nde festivali başlıyor
 
Başkan Ümit Uysal, bu yıl 2’ncisi gerçekleştirilecek Kaleiçi Old Town Festivali’nin 6 Temmuz Perşembe günü başlayacağını söyledi. Muratpaşa Belediyesi olarak Kaleiçi’nin tanıtımın noktasında çok büyük sorumluluklar aldıklarını belirten Başkan Uysal,  şunları söyledi: “Dünyanın en önemli turizm fuarlarında Kaleiçi konseptinin dışına bir nebze olsun çıkmadan tanıtımı çalışmalarını sürdürüyoruz. Kaleiçi’ni UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’nin bir parçası haline getirmek amacıyla ilkini geçen yıl gerçekleştirdiğimiz festivalin bu yıl 2’ncisini düzenleyeceğiz. 6 Temmuz’da başlayacak festival dopdolu programıyla 9 Temmuz Pazar gecesine dek sürecek. 4 gün boyunca Kaleiçi’nde sadece sanat, kültür, müzik, dans konuşulacak, Kaleiçi’nin her sokağı, her meydanı festival alanı olacak.” Başkan Uysal, festivalde ayrıca Kaleiçi’nin UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’ne girmeye aday tek kültür varlığı Yivli Minare Camii avlusunda ise her akşam tasavvuf müziği dinletileri ve sema gösterileri olacağını aktardı. 


Serçin ÇILDIR
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...