SESSİZ KATİL 'SEPSİS'

EN AZ BİLİNEN VE EN ÇOK ÖLDÜREN HASTALIK

Sağlık 14 Eylül 2017 15:33
SESSİZ KATİL 'SEPSİS'
-A +A

Antalya'da, 13 Eylül Dünya Sepsiz Günü' dolayısıyla doktor ve hemşireler, 'sessiz katil' olarak adlandırılan 'sepsis' hastalığı hakkında bilgilendirildi.
Sağlık Bakanlığı'nın himayesinde, Türk Yoğun Bakım Derneği eğitmenlerince Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Konferans Salonu'nda sağlık çalışanlarına 'Sepsis Farkındalık, Tanı, İlk Tedavi ve İleri Tedavileri' konulu eğitim verildi.  
Prof. Dr. Sadık Özmen ve Dr. Hakan Parlak'ın konuşmacı olarak katıldığı eğitimde, dünya genelinde ciddi bir halk sağlığı sorunu olan sepsis hastalığının, insan vücudunun enfeksiyona karşı geliştirdiği kontrolsüz yanıtla kendi doku ve organlarına zarar vermeye başlaması sonucu ortaya çıktığı vurgulandı.

30 MİLYON İSANI ETKİLİYOR
'Sesiz katil' olarak adlandırılan ve kanserden daha tehlikeli olduğu ifade edilen 'sepsis'in en az araştırılan hastalık konumunda olduğuna değinen Prof. Dr. Sadık Özmen, "Sepsis, dünyada her yıl 30 milyondan fazla kişiyi etkiliyor, ölümlere yol açıyor. Görülme sıklığında her yıl artış gösteren sepsis, ülkemizin de önemli bir sağlık problemi olmuştur" dedi.

SAATTE 100 KİŞİ ÖLÜYOR
Prof. Dr. Sadık Özmen, dünyada saatte 1000, günde ise 24 bin kişinin 'sepsis' teşhisiyle yaşamını yitirdiğini belirtti. Prof. Dr. Özmen, sepsisin acil tedavi gerektiren 'en ölümcül' hastalıkların başında yer aldığına, erken teşhisin ise hastanın yaşama şansını artırdığına değindi.

YÜKSEK ATEŞ VE ÇARPINTI
Dr. Hakan Parlak ise 'sepsis'in kanserden daha tehlikeli bir hastalık olduğunu, yoğun bakım ünitelerindeki birçok hastanın buna bağlı yaşamını kaybettiğini söyledi. Dr. Parlak, hastaların, kanser başta olmak üzere birçok hastalığın zeminini oluşturan 'sepsis'ten öldüğünü ancak bunu hasta yakınlarına söyleyemediklerini ifade etti. Dr. Hakan Parklak, "Sepsis, halkımıza, sağlık çalışanlarına çok iyi anlatılmalı, bilinçlenmeleri sağlanmalı" dedi.

EN ÖLÜMCÜL HASTALIK
Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Berna Aşan da, dünyada her yıl 30 milyondan fazla insanda Sepsis görüldüğünü, 6 milyondan fazla kişinin ise bu hastalıktan dolayı yaşamını yitirdiğini söyledi.
Sepsis gelişen hastaların tanı ve tedavi uygulamalarının zamanlaması, tedavinin yeterliliği gibi sebeplere bağlı olarak yüzde 15-60’ı hayatını kaybettiğine dikkat çeken Aşan, "Hastanelerde yaşanan ölümlerin yarısından fazlasının nedeni Sepsis. Dünyada her yıl 5 milyon çocuk 5 yaşına gelmeden Sepsis nedeniyle yaşamını yitiriyor. Her yıl 100 bin anne Sepsis nedeniyle yaşamını yitiriyor" dedi.

DHA, İHA
 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...