Sevimsiz misafir: Alerji

UZMANLARDAN 'ÇAYIR ÇİMEN' UYARISI

Sağlık 12 Haziran 2017 16:02
Sevimsiz misafir: Alerji
-A +A

Türkiye'de en önemli ve en çok görülen alerjik polenlerin çayır, çimen polenleri olduğunu dile getiren Prof. Dr. Necla Songür, alerjik nezlenin, tedavi edilmediği takdirde astıma neden olabildiğini söyledi.
Memorial Antalya Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümünden Prof. Dr. Necla Songür, alerjik hastalıklar ve korunma yolları hakkında bilgi verdi. Bahar ve ardından yaz mevsimi ile birlikte alerjik hastalıkların daha sık görülmeye başlandığını kaydeden Songür, toplumun yaklaşık yüzde 20-25’ini etkileyen ve kadınlarda yaygın olarak rastlanan alerjik nezlenin, tedavi edilmediği takdirde astıma neden olabildiğini söyledi.

“ÇAYIR ÇİMEN” ALERJİLERİ
Mayıs, haziran ve temmuz aylarında çayır çimen alerjileri olarak adlandırılan alerjinin kişileri en çok rahatsız eden alerji tipi olduğunu belirten Prof. Dr. Necla Songür, şöyle konuştu:
"Bahar ve yaz ayları, rüzgarın da bol olduğu dönemlerdir. Özellikle Antalya gibi doğa ortamı çok olan bir yerde alerjen gücü yüksek olan çayır çimen polenleri rüzgarla çok daha hızlı bir şekilde geniş alanlara yayılabilmektedir. Bu nedenle de alerjik kişiler üzerinde etkileri güçlü olabilmektedir. Akdeniz Bölgesi’nde çayır çimen ve çam alerjileri daha çok görülmektedir. Nemin de etkisiyle bu bölgede yaşayan kişiler, diğer bölgelere kıyasla daha risk altındadır"

GEÇMEYEN ÖKSÜRÜĞE DİKKAT
Öksürüğün, alerjik nezleyi işaret eden şikayetlerden biriyken, astım hastalığının da tek belirtisi olduğunu kaydeden Prof. Dr. Songür, şu ifadelere kaydetti:
"Astımlı hastaların bir kısmında şikayet sadece öksürüktür ve bu öksürükle seyreden astım olarak tanımlanır. Öksürükle seyreden astım klasik astımın bir öncüsü olarak kabul edilir ve tedavi edilmez ise yüzde 30 oranında klasik astıma dönüşebilir. Alerjiye karşı kullanılan ilaçlar baş etmede büyük oranda yardımcı olsa da, uygulanan tedavinin yanı sıra kişilerin kendini koruyarak yaşaması büyük önem taşımaktadır" 

Kaynak : İHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Seçmen sandık başında

Seçmen sandık başında

14:18 24 Haziran 2018
Gezici vezne yollarda

Gezici vezne yollarda

15:50 18 Haziran 2018
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...