Sevindiren artış

BATI AKDENİZ İHRACATI 700 MİLYON DOLARA YAKLAŞTI

Güncel 2 Haziran 2017 16:00
Sevindiren artış
-A +A

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Satıcı, yılın ilk 5 ayında Antalya, Burdur ve Isparta illerinden gerçekleşen ihracatın yüzde 21.7 artış ile 688 milyon 162 bin 426 dolara yükseldiğini bildirdi.
BAİB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Satıcı, sektörlerde ve ülkelerde yaşanan ihracat artışının yılın ikinci yarısına yönelik ihracat rakamları açısından umut verdiğini söyledi.
Batı Akdeniz'i kapsayan illerde gerçekleşen ihracatta artışın olduğunu ifade eden Satıcı, "Antalya, Burdur ve Isparta illerinden 1 Ocak-31 Mayıs 2017 tarihleri arasında gerçekleşen ihracatın yüzde 21.7 artış ile 688 milyon 162 bin 426 dolara yükseldi. Sadece Mayıs ayında ise bölgemizden yüzde 16.5 artış ile 139 milyon 72 bin 423 dolar ihracat gerçekleşti" dedi.

YAŞ SEBZE VE MEYVE İHRACATI
"Geride kalan 5 aylık dönemde bölgemizden en fazla ihracatı yaş meyve sebze sektörü gerçekleştirdi" diyen Satıcı şu ifadeleri kaydetti:
"Bu dönemde demir ve demir dışı metaller sektörü ihracatını yüzde 50’ye yakın oranda artırma başarısı gösterdi. Yaz ürünlerinin pazara girmesiyle ve Rusya Federasyonu’nun ülkemizden domates dışındaki ürünlerimizi yeniden ithal edecek olmasıyla birlikte yaş meyve sebze ihracatının ivme kazanması bekleniyor. Bilindiği gibi Rusya Federasyonu bölgemizin yaş meyve sebze ürünlerinin en önemli alıcısı konumundaydı. Rusya Federasyonu kapılarının domates haricindeki ürünlerimize yeniden açılmasıyla birlikte ihracatta yaşanacak artış, ülke ekonomimizin yanı sıra üreticilerimizin de kazancına olacak. Geleneksel pazarlarıyla birlikte alternatif pazarlara da yönelen maden sektörünün yaz sezonunu yoğun geçirmesi bekleniyor."

"EN FAZLA İHRACAT YAPAN ÜLKE ÇİN"
Çin Halk Cumhuriyeti’nin bölgeden en fazla ihracat gerçekleştirilen ülke olma özelliğini taşımaya devam ettiğini belirten BAİB Başkanı Mustafa Satıcı, "Hedefimiz yüzde 20 bandına sabitlenen ihracat artışını yılın ikinci yarısından sonuna kadar yansıtmak ve yıl sonunda 1.6 milyar dolar ihracat rakamını aşmak" açıklamasında bulundu.

Kaynak : İHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Seçmen sandık başında

Seçmen sandık başında

14:18 24 Haziran 2018
Gezici vezne yollarda

Gezici vezne yollarda

15:50 18 Haziran 2018
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...