Sinsi hastalık Alzheimer

Tıpkı kanser gibi sinsice ilerleyen Alzheimer erken yaşta beyin hücrelerini bitirmeye başlıyor. Doç. Dr. Fevzi Yılmaz, unutkanlık yakınması ile hastaneye başvuran hastalarda Alzheimer’ın en sık görülen erken evre belirtisinin, yakın dönemdeki olayları hatırlama güçlüğü olduğunu söyledi.

Sağlık 20 Eylül 2017 18:09
Sinsi hastalık Alzheimer
-A +A

Son zamanlarda konuşurken kelime bulmakta güçlük çekip, konuşulanları anlamakta zorlandığınızı hissediyorsunuz, işlerinizi planlayamıyor, iş toplantılarını kaçırıyorsanız, gündelik para hesaplarında zorlanıyor, gittiğiniz yolları şaşırıyor hatta çok iyi bildiğiniz yemekleri bile yapamıyorsanız, Alzheimer başlangıcı olabilirsiniz. 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü için konuşan uzmanlar, hastalığın en önemli bulgusunun ilerleyen unutkanlık olduğunu belirtiyor.
Türkiye’de 600 bin kişinin Alzheimer hastalığıyla mücadele ettiğini belirten Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servis Şefi Doç. Dr. Fevzi Yılmaz, erken teşhisin önemine dikkat çekerek, “Genetik geçiş olarak baktığımızda ailesinde, birinci derece akrabalarında, anne, baba, kardeş gibi Alzheimer hastalığı olan mevcut kişilerde bu hastalık riski yaklaşık 2 kat kadar artmaktadır” dedi.

ALZHEİMER BELİRTİLERİNE DİKKAT
Unutkanlık yakınması ile hastaneye başvuran hastalarda Alzheimer’ın en sık görülen erken evre belirtisinin, yakın dönemdeki olayları hatırlama güçlüğü olduğunu söyleyen Doç. Dr. Fevzi Yılmaz, hastalık ilerlediğinde ise konuşma problemleri, çevreye uyum, duygudurum bozukluğu, motivasyon güçlüğü ve kendine bakımda bozulma gibi şikayetlerin eklendiğini söyledi.

DEPRESYON ALZHEİMER'I TETİKLİYOR
Araştırmalara göre, kronik depresyonu olan insanlarda aynı yaş grubuna göre Alzheimer hastalığının en az 2 misli daha sık rastlandığını belirten Yılmaz, “Depresyon belirtileriyle Alzheimer hastalığının erken başlangıç belirtileri tamamıyla iç içe geçmiştir” ifadesini kullandı. Dünyada 47 milyon kişide bu hastalığın olduğunu kaydeden Doç. Dr. Fevzi Yılmaz, bu rakamın 2030 yılında 76 milyona çıkacağını vurguladı.

ALZHEİMER HASTALIĞI ARTIYOR
Ülkemizde 600 bin kişi ve ailesinin Alzheimer hastalığıyla mücadele ettiğini kaydeden Yılmaz, şöyle konuştu:
 “Genetik geçiş olarak baktığımızda ailesinde, birinci derece akrabalarında, anne, baba, kardeş gibi Alzheimer hastalığı olan mevcut kişilerde bu hastalık riski yaklaşık 2 kat kadar artmaktadır. Yaşlılık demek unutkanlık demek değildir. ’Yaşlıdır unutur’ kelimesi aslında bizim için bu hastalığı erken teşhis etmede yanlış bir bakış açısı oluşturmaktadır. O yüzden erken teşhiste hastalığın tanı ve tedavisi önemli olduğundan bu anlamda hastaları takip etmek önemlidir” diye konuştu.
Orta yaşlardan itibaren beslenmenin önemine de vurgu yapan Doç. Dr. Fevzi Yılmaz, balık, baklagiller, sebze ve meyve ağırlıklı beslenmenin yanında omega 3’ün de koruyucu olduğunu söyledi.

HAYAL KURMAYI İHMAL ETMEYİN
 Merak ve öğrenme isteğinizi devamlı canlı tutun. Kitap okumak, bulmaca çözmek, hobi edinmek, düzenli sosyal aktivitelerde bulunmak, yeni insanlarla tanışmak, yeni bir dil öğrenmeye çalışmak beyin fonksiyonlarının canlı tutulmasını sağlıyor. Bol bol araştırın, ‘düşünün’ ve hayal kurmayı ihmal etmeyin.

Yıldız ÇİÇEK, Serçin ÇILDIR

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
KADINLARIN GÜCÜ ADINA

KADINLARIN GÜCÜ ADINA

15:41 17 Temmuz 2018
Yerel basına tam destek

Yerel basına tam destek

15:56 12 Temmuz 2018
Hastane eve geliyor

Hastane eve geliyor

15:04 13 Temmuz 2018
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...