ŞIRNAK’TA KARDEŞLİK RÜZGARI

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, 180 kişilik bir heyetle Şırnak’ı ziyaret etti. Başkan Türel, “Bizim burada bulunmamız önemli bir işaret fişeğidir. Bu milletin birliği beraberliğini pekiştirmek içindir” dedi.

Güncel 6 Temmuz 2017 14:16
ŞIRNAK’TA KARDEŞLİK RÜZGARI
-A +A

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, 180 kişilik bir heyetle Şırnak’ı ziyaret etti. Başkan Türel, “Bizim burada bulunmamız önemli bir işaret fişeğidir. Bu milletin birliği beraberliğini pekiştirmek içindir” dedi.
 
CİZRE’DE BASIN TOPLANTISI
Gönül Köprüsü Projesi kapsamında Antalya’nın yardım elini uzattığı kardeş şehir Şırnak’a 180 kişilik bir heyetle çıkarma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Şırnaklıların sevgi seliyle karşılandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, AK Parti Antalya Milletvekili Gökçen Özdoğan Enç, AK Parti İl Başkanı Rıza Sümer, ilçe belediye başkanları, esnaf temsilcileri, STK temsilcileri, belediye bürokratları ve gazetecilerin yer aldığı Antalya heyeti, Şırnak halkının mükemmel ev sahipliğinde unutulmaz bir gün geçirdi. Gün boyu vatandaşlarla bir araya gelen, esnafı ziyaret eden, ASAT’ın gerçekleştireceği içme suyu yatırımının temelini atan Başkan Türel ve Antalya heyeti, Şırnak’la kurulan kardeşlik bağlarını daha da güçlendiren ziyaretin son durağı olan Cizre ilçesinde, basın toplantısı düzenleyerek soruları yanıtladı.
 
KARDEŞLİK VURGUSU
“Ben doğuya milletvekilliğim döneminde, daha sonra belediye başkanlığım döneminde defalarca geldim” diyen Başkan Türel, “Hükümetimizin ve genel merkezimizin, partimizin ortaya koymuş olduğu gönül köprüsü projesi kapsamında biz Şırnak’la kardeş şehir ilişkisi içerisinde olduk. Buraya, şahit oldunuz, birçok yatırımı yapmaya çalışıyoruz. Bu yatırımların miktarları çok önem arz etmiyor. Büyükşehir Belediyesi buraya 15 milyonluk yatırım yapmış, 115 milyonluk yatırım yapmış, 5 milyonluk yatırım yapmış bunların inanın hiçbirinin önemi yok. Bunların bu aradaki dostluk köprülerinin kurulmasına vesile olması açısından büyük önemi var. Biz bugün bu hizmetlerle böyle bir kardeş şehir bağı oluşturmasaydık bugün o esnafla bir araya geldiğimizdeki muhteşem manzaralar, STK’larla bir araya geldiğimizde o çok yakın ilgileri belki söz konusu olmayabilirdi” dedi
 
ETLE TIRNAK GİBİYİZ
Türel, şunları söyledi: “Bizim zenginliklerimizi hep bir ayrılık meselesi gibi göstermişler. O yüzden sayın Cumhurbaşkanımız, yola çıkıyorken dinsel, mezhepsel ve bölgesel ayrımcılığı kesinlikle reddediyoruz diyerek yola çıkmıştır. Bu devleti ayakta tutan, bu büyük millettir. 15 Temmuz akşamında Cizre Köprüsü’nden asker kılığına girmiş 600 FETÖ’cüye köprüyü dar eden Şırnaklılar, Cizreliler bu milletin beraberliğini 1 sene önce Kürt’üyle Türk’üyle Laz’ıyla Çerkez’iyle o akşam da teyit etmiştir.” Millet içerisinde Türk- Kürt ayrışmasının hiçbir zaman olmadığını vurgulayan Başkan Menderes Türel, “Biz etle tırnak gibiyiz. Bu bizim aslında en büyük gücümüz. Bu ayrılıkları biz zenginlik olarak görüyorken birileri bölme, parçalama senaryolarıyla ve tabi ki dizginleri dışarıda tutanların ortaya koyduğu senaryolarla hep ayağımıza prangalar vurmak istemişler. Mesele bu kadar basit. Ama işte görüyorsunuz bugün terörle mücadele çok güçlü bir şekilde veriliyor” diye konuştu.
 
BİRLİK BERABERLİĞİ ORTAYA KOYMAK
Terörü dünyada yok etmiş hiçbir ülke olmadığının altını çizen Türel, şu değerlendirmelerde bulundu: “Kimse terörü sıfırlayamaz. Kimse de sıfırlayamamış. Ama terörü minimize edebilirsiniz. Terörü, teröristi yalnızlaştırabilirsiniz. Terörün aslında tek çözümü bu. Bunun anahtarı toplumsal mutabakatı sağlamak. AK Parti 16 senedir buna uğraşıyor. Çözüm süreci ile uğraştı. Şimdi terörle güçlü mücadele ile uğraşıyor. Ama bugün geldiğimiz noktada artık anketlerde görüyoruz ki terör örgütü dağa gönderecek gençleri artık buralarda bulmakta zorlanıyor. Anketlerde de artık terör örgütüne Kürt halkının geçmişteki sempatisi yüzde 75’lerde iken bugün tersine dönmüş artık yüzde 25’lere düşmüş. Dolayısıyla bizim burada kurmaya çalıştığımız kardeş şehir ilişkisi Şırnak’ın su sorununu çözmeye çalışmaktan ibaret bir ilişki değil.  Bu vesile ile dostluğu güçlendirmek, kardeşliği pekiştirmek, birlik beraberliği ortaya koymak.”
 
SİYASET YAPMAYA GELMEDİM
Başkan Türel, “Antalya’mızın parasını Ağrı’da harcıyorlar” propagandası yapanlar var. Bu Antalya’nın size olan düşüncesinde etkili olabilir mi? Siz bu eleştirilere ne diyorsunuz? şeklindeki soruyu şöyle yanıtladı: “Biz bunları insanlık için yapıyoruz. Daha önce de ifade ettim, belediye hizmetinin olduğu yerde siyaset olmaz. Ben buraya siyaset yapmaya gelmedim. Kardeşliğimizi pekiştirmeye geldim. Hala bunun arkasından siyaset üretmeye çalışanlar, yanlış yoldalar. Ne diyorlarsa desinler. Ben Mostar’a yurt yaptığımda farklı kesimler onun üzerinden siyaset yapıyor, Şırnak’a içme suyu problemini çözdüğümde farklı kesimler onun üzerinden siyaset yapıyor. Yapan yine Menderes Türel. Ben bu milletin bekası için çalışıyorum. Yaptığım işlerin hiçbirinde de siyasi hesap yapmadım. Arkadaşlar huzur ve barış olmazsa Antalya da olmaz. Şırnak da olmaz. Güvenlik olmazsa İstanbul da olmaz, Ankara da olmaz, Van da olmaz, Edirne de olmaz. At gözlükleriyle bakıp  ‘Antalya’nın parası ile Antalya’da yatırım yap’ dersek yarın huzur güvenlik olmazsa nasıl yapacağız o yatırımları Antalya’da? Biz bu huzur, güvenlik, birlik, beraberlik, kardeşlik için bunları yapacağız ki Antalya’da da hizmetlerimizi daha güçlü şekilde yapalım.”
 

Kaynak : Hidayet GÜLTEKİN

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...