STK’lardan adalet çağrısı

Akdeniz Dayanışma Derneği Platformu (ADAP) öncülüğündeki sivil toplum kuruluşları (STK), Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile memuriyetten ihraç edilen mağdurlar olduğunu dile getirerek masum insanların ivedilikle görevlerine iade edilmelerini istedi.

Güncel 13 Haziran 2017 12:16
STK’lardan adalet çağrısı
-A +A

Akdeniz Dayanışma Derneği Platformu (ADAP) öncülüğündeki sivil toplum kuruluşları (STK), Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile memuriyetten ihraç edilen mağdurlar olduğunu dile getirerek masum insanların ivedilikle görevlerine iade edilmelerini istedi.
FETÖ soruşturmalarının yol açtığı olumsuz sonuçlar üzerine ortak bildiri yayımlayan Antalya'nın önde gelen sivil toplum kuruluşları (STK), gelinen noktada mağduriyetler tablosunun büyüklüğüne dikkat çekerek adaleti ikame bağlamında çağrı ve uyarılarda bulundu.
Özgür-Der’in Antalya Temsilciliği önünde gerçekleşen basın açıklamasında, yine Özgür-Der’in il temsilciliği görevini yürütmüş öğretmen Gültekin Sincar ve Manavgat’tan inşaat mühendisi Furkan Sarıkaya’yı örnek gösteren STK’lar, yayınlanan KHK’lar ile memuriyetleri sona erdirilerek ihraç edilen mağdur ve masumlar için ortak bildiri yayımladı.

STK'LARDAN ORTAK BİLDİRİ
Sivil toplum kuruluşları, yayımladığı ortak basın bildirisinde şu ifadelere yer verildi:
“15 Temmuz Darbe Girişiminden sonra Kanun Hükmünde Kararnameler ile darbe girişiminin aktörü olan FETÖ/PDY başta olmak üzere birçok terör örgütüne yönelik operasyonlar yapıldı ve yapılmaya devam etmektedir. Bizler terörle irtibatı olan herkesin gereken cezayı çekmesini istiyor, bu anlamda devletin aldığı tedbirlerin haklı olduğunu belirtmek istiyoruz. Bununla birlikte birtakım karar ve uygulamalarda yeterince özenli davranılmadığını görüyor, yayınlanan her KHK ile çeşitli mağduriyetlerin yaşandığına şahitlik etmekteyiz.

HÜKÜMETE 'MAĞDUR' UYARISI
Bu anlamda Antalya’dan tanıdığımız öğretmen Gültekin Sincar ve Manavgat’tan inşaat mühendisi Furkan Sarıkaya’nın  ismi de son yayınlanan 686 sayılı KHK ile birlikte görevinden ihraç edilenler listesinde bulunmaktadır. Biz kendisini geçmişten bu yana tanımakta olup, hayatı boyunca darbe ve FETÖ/PDY karşıtı bir mücadele içerisinde olduğuna hep şahit olmuşuzdur. Cumhurbaşkanımızdan ve hükümetten isteğimiz Gültekin Sincar, Furkan Sarıkaya ve darbeci zihniyet karşısında olup da tutuklanan, açığa alınan veya görevden ihraç edilen tüm insanlarımız için en yakın zamanda bir şeyler yapılmasıdır.”

BAYRAM OLSUN
Açıklama şu ifadelerle son buldu:
“Bu sebeplerden dolayı bu kardeşlerimizin ivedilikle tutukluluklarının sonlandırılmasını, delillerin araştırılma dönemini adli kontrol hükümleri çerçevesinde dışarda geçirmelerini, bu kardeşlerimizin karartabilecekleri bir delilin kalmadığını beyan eder, özgürlüklerine bir an evvel kavuşmalarını ve şu mübarek Ramazan ayını ve bayramını evlerinde aileleriyle geçirmelerini talep ederiz”
Yıldız ÇİÇEK, Fotoğraf: Cengizhan YILDIRIM
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...