TURİZMİN ' İPEK YOLU'

Avrupa Birliği’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ortaklaşa yürüttüğü Erzurum, Erzincan, Kars Kış Turizm Koridoru Projesi Genel Koordinatörü Francesco Comotti, projenin son durumunu anlattı.

Güncel 12 Ekim 2017 17:12
TURİZMİN ' İPEK YOLU'
-A +A

Comotti, 'Elimizde bir Ferrari var, ama nasıl kullanacağımızı bilmiyoruz' diye konuştu.
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ’Türkiye Turizm Stratejisi 2023’ kapsamında, turizmde çeşitlilik sağlamak ve tüm yıla yaymak amacıyla başlattığı Erzurum, Erzincan, Kars Kış Turizm Koridoru Projesi devam ediyor. Ramada Otel'de yapılan tanıtım toplantısına Proje genel koordinatörü Francesco Comotti ve Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri katıldı.

HERKES GAYRET İÇİNDE
Bölgedeki işletmelerin kayak turistinin mantığında düşünmesi gerektiğini belirten Proje genel koordinatörü Francesco Comotti, “Bizim için önemli olan burada inceleyeceğimiz veriyi doğru şekilde sabitleyerek aynı çerçeve üzerinden bütünsel bakabilmek. Müşteri potansiyeli ve gelenlere ne sunabiliriz bunu belirlemeye çalışıyoruz. Çünkü üç bölgenin de üç farklı karakteristik özellikleri var. Erzurum, Erzincan ve Kars‘ın farklı organizasyonları var. Bunlara uyum sağlamak zorunda olan biziz” dedi.

COMOTTİ’DEN FERRARİLİ BENZETME
Her üç noktada yerel yöneticiler ve turizmcilerin bir şeyler yapma gayreti içinde olduğunu kaydeden Comotti, şöyle konuştu:
"Romalı bir kayak turistinin kayak yapmak için Alplere aracıyla gitmesi 7-8 saati buluyor. Erzurum, Erzincan, Kars Kış Turizm Koridoruna ulaşımı ise aktarmalı uçuşlar ile 4-5 saat civarındadır. Bölgede bulunan kayak işletmeleri kayak turistinin mantığı ile düşünmesi gerekiyor. Ne istiyorlar, bunu çok iyi bilmek gerekiyor.  Örnek vermek gerekirse elimizde bir Ferrari var ancak, biz bunu nasıl kullanacağımızı bilmiyoruz. Burası kış turizminde yeni bir ufuk açabilir. Ama unutulmamalı ki destinasyonların geleceği bizlerin değil müşterilerin elindedir. Önemli olan piyasada kalmak ve sürekliliktir. Müşterinin ne istediğini bilmeliyiz, piyasayı bilmemiz lazım." diye konuştu.

DOĞU, KIŞ TURİZMİNE TALİP
Kayak İpek Yolu'nda sadece kar ve kış satmak yerine bölgenin kültürünü satmayı hedeflediklerini sözlerine ekleyen Comotti, konuşmasına şöyle devam etti:
"Dünyanın her tarafında İpek Yolu'nun ne olduğunu herkes bilir. Bu nedenle Kayak İpek Yolu adını seçtik. Önümüzdeki 10 yıllık süreçte iklim değişiklikleri Alpleri etkileyecek. Şu zamanlarda kayak yapılabilen alanlar gelecekte kar tutmayacak. Türkiye'nin doğusu kayak turizmi için önemli bir bölge. Buradaki bölgeyi farklı özellikleriyle ön plana çıkarmaya gayret ediyoruz. Örneğin Erzurum, yaşam stili ve kayak deneyimi olarak çok önemli. Bölgenin kayak ile ilgili bir ünü var. Erzincan ise daha çok aile bağlantısı olan bir destinasyon. Sarıkamış daha çok sağlıklı yaşam satabileceğimiz bir hedefi var. 15-17 Kasım tarihleri arasında Erzurum'da düzenlenecek kış turizmi kongresinde buluşacağız. Burada fikir alış verişleri yapılacak." 

TURİZME BAŞKA MODEL
AB ve Türkiye tarafından desteklenen ‘Erzurum-Erzincan-Kars Kış Turizm Koridoru’ projesi Genel Koordinatörü Francesco Comotti, bölgenin yönetim açısından bütünleşmesinin büyük yarar sağlayacağını vurguladı. Comotti, “Örnek vermek gerekirse elimizde bir Ferrari var ancak, biz bunu nasıl kullanacağımızı bilmiyoruz. Burası kış turizminde yeni bir ufuk açabilir” diye konuştu.
 
Murat ESENTEKİN, Fotoğraf: Cengizhan YILDIRIM

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
KADINLARIN GÜCÜ ADINA

KADINLARIN GÜCÜ ADINA

15:41 17 Temmuz 2018
Yerel basına tam destek

Yerel basına tam destek

15:56 12 Temmuz 2018
Hastane eve geliyor

Hastane eve geliyor

15:04 13 Temmuz 2018
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...