Uyuşturucu ile mücadele devlet politikası oldu

Sivil Düşünce Derneği’nin madde bağımlılığına dikkat çekmek amacıyla Uyuşturucu ile Mücadele konulu konferans düzenledi. Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleşen çalışma ile 1 yıllık projenin startı verildi. Her üç ayda bir yapılacak olan konferansta eylem ve sonuç bildirgesi ile çözümler üretilmesi planlanıyor.

Güncel 4 Temmuz 2017 18:11
Uyuşturucu ile mücadele devlet politikası oldu
-A +A

Sivil Düşünce Derneği’nin madde bağımlılığına dikkat çekmek amacıyla Uyuşturucu ile Mücadele konulu konferans düzenledi.  Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleşen çalışma ile 1 yıllık projenin startı verildi. Her üç ayda bir yapılacak olan konferansta eylem ve sonuç  bildirgesi ile  çözümler üretilmesi planlanıyor.

Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonunda gerçekleşen konferansa Sivil Düşünce Derneği Başkanı Hidayet Gültekin, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Abdullah Çalışkan, Narkotik Şube. Müdürü Caner Çiçek, Akdeniz Üniversitesi Alkol ve Madde Bağımlılığı Merkezi Müdürü öğretim görevlisi Prof. Dr. Murat Kuloğlu, İl Müftü Yardımcısı Osman Demirel ve İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ramazan Sarıgöl konuşmacı olarak katıldı.
Moderatörlüğünü Murat Seyircinin yaptığı konferansta söz alan Sivil Düşünce Dernek Başkanı Hidayet Gültekin, toplumda yaşamanın bir bedeli var. Yaşadığınız coğrafyaya ve milletinize hizmet etmekle sorumlusunuz. Çevrenizde yaşananlara kayıtsız kalamayanları STK”mıza ve STK”lara davet ediyorum. Örgütlü bir güç içerisinde çalışmalarınızı sürdürünüz. Bu gün ilkini gerçekleştirdiğimiz bu buluşma çığ gibi büyüyerek yoluna devam edecektir. Sonraki çalıştaylarımızda tedavi görenler, kurtulanlar ve alilerle de bir araya geleceğiz. Bu illet ne kadar hayatımızın içerisinde ise bizde  başarı elde edinceye kadar mücadeleye devam edeceğiz dedi.

UYUŞTURUCU DEVLET POLİTİKASI HALİNE GELDİ
Konferansın açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Murat Kuloğlu, bağımlılıkla mücadele hakkında bilgiler verdi. Kuloğlu, terör ve uyuşturucu ile mücadelenin iki önemli sorun olduğuna değinerek  “Son yıllarda hükümetimiz başta olmak üzere bu konu bir devlet politikası haline gelmiştir. 2014 yılında Ankara’da Uyuşturucu ile Mücadele Şurası gerçekleşti. Bu çok önemli bir olaydır. İkincisini de yakın bir tarihte gerçekleştireceğiz. Çocuklarımız ve gençlerimiz bu halde görmek birer ebeveyn olarak canımız yakıyor. Sonuç odaklı çalışmalar yapmalıyız burada kurumlar arası iletişim de çok önemli. Bağımlılık bir hastalıktır. Tıpkı şeker hastalığı gibi. Bağımlılığı her yönüyle irdelemeliyiz. Tıbbi, adlî ve sosyal yönüyle incelenmeli. Ülkemiz bu sorunla mücadelede önemli yollar kat ediyor. Örneğin tedavi merkezlerimizin sayıları arttırıldı. Ama burada en önemli görev ailelere ve eğitmenlere düşüyor” diye konuştu.

SUNİ DEĞİL GERÇEK MUTLULUĞU AİLEDE ARAMALIYIZ
Narkotik Şube Müdürü Caner Çiçek, toplumda yaşanan kültür erozyonundan kaynaklı eğlence anlayışı ve mutluluk beklentisinin farklılaştığına dikkat çekerek, “Suni maddelerle mutluluğa erişmek isteyenlerin sayısı arttıkça bu tarzdaki maddelere de eğilim fazla oluyor. Mutluluğu suni madde ve durumlarda değil yakınımızdakilerle ailelerle yaşamalıyız. Küçük yaşlardaki çocuklarınıza sevginizi gösterin, sarılın. Sarılırken otomatik olarak onu kontrol etmiş oluyorsunuz. Yakın temas ile sigara içiyor mu diye kontrol etmiş oluyorsunuz. Sarılmayı tabi sigara içiyor mu diye yapmayın. Çocuklara ilgi, sevgi gösterilirse onlar bunu dışarıda aramak zorunda kalmayacak. Dışarıda onları bekleyen aç kurtlar var. Uyuşturucunun ilk başlama gerekçesi sigara. Kullanıcıların tamamı sigara içiyor. Uyuşturucu bonzai ismiyle ülkemize girdi. İçeriğinde tamamen kimyasal maddelerden ibaret. Türkiye’de 2008-2017 yılları arasında 661 kimyasal uyuşturucu türü tespit edildi. Bu 661 kimyasal uyuşturucudan 238’i ’bonzai’ ismiyle bilinen kimyasal maddeler olarak kullanılıyor. Türkiye’de, jandarma ve polis bölgesinde 2016 yılında 19 bin 838 olayda 1 ton 285 kilogram ’bonzai’ denilen uyuşturucu yakaladık. 2016 yılında uyuşturucudan 143 ölüm gerçekleşti. Bu ölümlerden 63’ünde sadece ’bonzai’ denilen madde tespit edilmiş durumda. Uyuşturucu bağımlısı olduğunu belirlediğimiz bütün kişiler ise ayrıca sigara kullanıyor. Büyük çoğunluğunda da alkol kullanıyor." diye konuştu.
 
 

Kaynak : Serçin Çıldır

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...