UZMANLAR AÇIKLADI: İŞ GÜVENLİĞİ KÜLTÜRÜMÜZDE YOK ACI İTİRAF

İş sağlığı ve güvenliği konusunun ulusal ve uluslararası düzeyde ele alınması gerektiğini belirten İş Güvenliği Uzmanı ve İş Hukuku Uzmanı Ümit Sedat Bayram, Türkiye’de hayati sorunların başında ‘İş Güvenliği’ gelmesine rağmen halen bu konuda istenilen düzeye ulaşamadıklarını söyledi.

Güncel 11 Ekim 2017 17:56
UZMANLAR AÇIKLADI: İŞ GÜVENLİĞİ KÜLTÜRÜMÜZDE YOK ACI İTİRAF
-A +A

Türkiye işçi ölümlerinin en çok yaşandığı ülkelerin başında geliyor. Her yıl yüzlerce işçi ya iş kazası ya da meslek hastalığı sonucu hayatını kaybediyor. Toplu işçi ölümlerinin yaşandığı dönemlerde sadece iş sağlığı ve güvenliğinin konuşulduğu ülkemizde işçi ölümlerinin önüne geçmek için pek de kayda değer bir ilerlemenin olmadığı ifade ediliyor.

KANAYAN YARA: İŞ GÜVENLİĞİ
ş Güvenliği Uzmanı ve İş Hukuku Uzmanı Ümit Sedat Bayram’la iş sağlığı ve güvenliğinin alanlarını, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun getirdiği yükümlülükleri, iş yerlerinin denetimi, incelenmesi ve işçi ölümlerinin önüne geçilmesi için yapılması gerekenleri anlattı. Türkiye’de hayati sorunların başında ‘İş Güvenliği’ gelmesine rağmen halen bu konu istenilen düzeye ulaşabilmiş değil. İlköğrenimden başlayarak, iş sağlığı ve güvenliği alanında davranışsal değişimler getirecek bir sistem kurulması şart. İş Güvenliği ve İş Hukuku Uzmanı Ümit Sedat Bayram; geçen onca yıla rağmen Türkiye'de halen iş güvenliği kültürünün edinilemediğini söyledi.

İŞ GÜVENLİĞİ KÜLTÜRÜMÜZDE YOK
İş güvenliği ile ilgili son zamanlarda algının henüz çok açılmadığını belirten Ümit Sedat Bayram şunları söyledi:
“Sadece bir iş kazası olduğu zaman farkındalığımız artıyor. İş kazası olduğu zaman iş güvenliği uzmanlarının ya da iş yeri hekimlerinin önemi biraz daha anlaşılıyor. İş kazası olmadan önce yapılması gerekenleri dikkatli bir şekilde irdelersek kazaların daha çok önüne geçebiliriz. Ancak ülkemizde yaşanan bu iş kazalarının sayısının azaltılmasında işverenlerin bilinçlenmesi çok önem arz ediyor. Halen iş güvenliği konusu bir maliyet unsuru olarak görülüyor. İnsanlar iş güvenliği hizmetine para vermeyi gereksiz bir araç olarak görüyorlar. Bu konuya zaman ayırmayı, bedel ödemeyi ve yatırım yapmayı gereksiz görenlerin sayısı hiç de azımsanacak gibi değil"


Esra KÖKSAL

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
KADINLARIN GÜCÜ ADINA

KADINLARIN GÜCÜ ADINA

15:41 17 Temmuz 2018
Hastane eve geliyor

Hastane eve geliyor

15:04 13 Temmuz 2018
AKREP’TEN GOLLÜ PROVA

AKREP’TEN GOLLÜ PROVA

16:45 13 Temmuz 2018
OSB'de karikatür heyecanı

OSB'de karikatür heyecanı

16:32 13 Temmuz 2018
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...