Uzmanlardan tatlı uyarısı

Dahiliye uzmanı Dr. Nesrin Ünal, tatlı yenildikten sonra içilen suyun ani şeker yükselmesine neden olduğunu söyleyerek, kesinlikle su içilmemesini önerdi.

Sağlık 27 Haziran 2017 13:39
Uzmanlardan tatlı uyarısı
-A +A

Dahiliye uzmanı Dr. Nesrin Ünal, Ramazan ayının sona ermesinin ardından bayram dolayısıyla vücuda yapılacak aşırı şeker ve gıda yüklemesi konusunda vatandaşları uyardı. Bayram boyunca yapılacak ziyaretlerde tüketilecek fazla şekerin uzun vadede kalıcı hasarlar bırakabileceğine vurgu yapan Dr. Nesrin Ünal, Ramazan Bayramı'nda en çok karşılaşılan klinik vakaların başında aşırı şeker ve gıda yüklenmesinden kaynaklı mide spazmlarının yer aldığını söyledi.

BAYRAM BURNUNUZDAN GELMESİN

Aile ziyaretlerinde bolca tatlı tüketildiğini kaydeden Dr. Ünal, "Tatlı yemeyin demiyoruz. Ama az tüketin diyoruz. Ayrıca, çok önemli bir uyarıda bulunuyoruz. Tatlının arkasından kesinlikle su içilmemeli. Çünkü, su, ani şeker yükselmelerine neden olur. Bu da kalp krizi ve inmeyi tetikler. Halk arasında metabolik bir atasözü vardır; 'Ye tatlıyı içme suyu, yanarsa yansın, ye eti yağlıyı, iç suyu, donarsa donsun' tam da buna dikkat çekmiştir. Ayrıca, insanlarımız bir de midelerine aşırı yüklenmesinler. Yüklenince hazımsızlık, bulantı, kusma olabilir. Bayramları burunlarından gelmesin" diye konuştu.

AİLENİ ZİYARET ET, MUTLU OL

ABD'de bir kasabada yapılan araştırma sonucuna da değinen Dr. Nesrin Ünal, sadece bayramlarda değil, her zaman büyüklerin ziyaret edilmesi tavsiyesinde bulundu. Dr. Ünal, yapılan araştırmada aile ziyaretlerinin mutlu ettiğini, kalp krizi riskini azalttığını ortaya koyduğunu söyledi.

KAHVE İKRAMINA 'DUR' DEYİN

Havaların sıcak ve nemli olmasından dolayı aşırı kahve tüketilmemesi konusunda da uyarıda bulunan Dr. Nesrin Ünal, "Bayram ziyaretlerinin olmazsa olmazları arasında yer alan kahve ikramına bir yerde 'dur' dememiz gerekiyor. Kahve faydalı ama fazlası sıvı kaybına neden olur ve kalp ritmini bozar" dedi.

DHA
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Seçmen sandık başında

Seçmen sandık başında

14:18 24 Haziran 2018
Gezici vezne yollarda

Gezici vezne yollarda

15:50 18 Haziran 2018
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...