Vatandaşa sağlık dokunuşu

Akdeniz Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi dördüncü sınıf öğrencileri, Halk Sağlığı Hemşireliği dersi kapsamında, Antalya'nın Konyaaltı ve Aksu ilçelerine bağlı sekiz mahallede ücretsiz sağlık taraması yapıyor.

Sağlık 1 Aralık 2017 17:36
Vatandaşa sağlık dokunuşu
-A +A

Hemşirelik Fakültesi öğrencileri, Halk Sağlığı Hemşireliği Anabilim Dalı öğretim elemanları Prof. Dr. Sebahat Gözüm, Yrd. Doç. Dr. Ayla Tuzcu, Öğr. Gör. Dr. Leyla Muslu, Öğr. Gör. Kadriye Eravşar, araştırma görevlileri Yasemin Demir Avcı, Ayşegül Ilgaz ve Ayşe Akgöz'ün katılımı ve gözetimiyle, belirlenen mahallelerdeki yetişkinlerde sağlık taraması yaparak, danışmanlık ve yönlendirmelerde bulunuyor.

455 KİŞİYE SAĞLIK TARAMASI
Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sebahat Gözüm, “Öğrenciler, 7 Kasım 2017'de başladıkları sağlık taramasında şu ana kadar Doyran, Bahtılı, Alaylı, Yeşil Kahraman, Gökdere, Çakırlar mahallelerinde toplam 455 yetişkin bireye sağlık taraması yaptı. İl Sağlık Müdürlüğü Kanser Şubesi de mobil aracı ile bu taramalara eşlik ederek, serviks kanseri ve kolorektal kanser taramasına destek veriyor. Sağlık taraması etkinliğinde kan şekeri, kolesterol, kan basıncı, obesite, depresyon, gaitada gizli kan, serviks kanseri ve kolorektal kanser taramaları yapılarak, sonuçlara göre kan basıncı, açlık ve tokluk kan şekeri, kolesterolü yüksek olan bireyler aile sağlığı merkezlerine ve gaitada gizli kan testi pozitif olan bireyler ise Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi ile hastanelerin ilgili birimlerine yönlendiriliyor" diye konuştu.Prof. Dr. Gözüm, taramalarda beden kitle indeksi yüksek olan bireylere danışmanlık da yapıldığını söyledi.

DHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Ölümüne olta

Ölümüne olta

14:42 14 Ekim 2018
ÜMİTLİ BEKLEYİŞ

ÜMİTLİ BEKLEYİŞ

16:06 17 Ekim 2018
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...