SICAK HABER

Yarın Kadir Gecesi

Antalya İl Müftüsü Osman Artan, Kadir Gecesi’nin önemi ile ilgili açıklamalarda bulundu

Güncel 20 Haziran 2017 16:08
Yarın Kadir Gecesi
-A +A

On bir ayın sultanı mübarek Ramazan ayının bu sene de Müslümanlar tarafından coşkuyla karşılandığını aktaran Antalya İl Müftüsü Osman Artan, “İslam dininde önemli bir yere sahip olan Ramazan ayında kutsal kitap Kur’an-ı Kerim indirilmiştir. İndirilen gece olan Kadir Gecesi bu ay içerisinde yer almaktadır. Bu gecede yapılan ibadet, içerisinde Kadir Gecesi bulunmayan bin ayda yapılan ibadetten daha faziletlidir” dedi.
 
İbadet çağrısı
Kadir Gecesi’nin adının Kur’an-ı Kerim’le beraber zikredildiğini aktaran Osman Artan, “Kur'an-ı Kerim'de 114 süreden 1 tanesinin ismi Kadir Gecesi olarak zikredilir. Kur’an- ı Kerim’de bu gece ile ilgili sure vardır. Allah Kadir Suresi'nde, bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi ile ilgi şöyle buyuruyor: ‘Şüphesiz biz o Kur'an'ı Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesi nedir bilir misin? Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. O gece melekler ve ruh Rabbinin emriyle her bir iş için veya her bir kişi için inerler de inerler. O gece tan yeri ağarıncaya kadar selam ve esenliktir’ demiştir. Mükâfatların sınırsız olarak verildiği bu Kadir gecesinde kendimizi sorgulama, unutarak ve bilmeyerek işlediğimiz hatalarımıza af dileme bir daha günah işlememe konusunda af dileme ve karar verme gecesidir. Bu gecede namaz kılınması gerekir. Geçmiş namazlar kılınabilir. Peygamberimiz Efendimize salatu selamda bulunmak ve camilerimizdeki Kadir Gecesi ile ilgili programlara iştirak etmek gerekir. Büyüklerimizin duasını almak, şehit yakınlarını ziyaret etmek, dargınların da barışması gerekir bu gecede. Bu mübarek gecede dua sünnettir. O icabet vakitlerinden birisidir. Bu duygularla Kadir Gecesini tebrik ediyor, tüm Müslüman kardeşlerimizin bu geceyi değerlendirmesini istiyorum” dedi. Muratpaşa Camisinde ki programlardan bahseden İl Müftüsü Artan, “Muratpaşa Camimizde Sakal’ı Şerif saat 10-12:00 arası kadınlara akşam
da erkeklere gösterilecektir. Camilerdeki programlar devam edecektir. Kadir gecesi her zaman elimize geçmeyecek fırsatlardan birisidir. Bu gecenin son Kadir Gecesi olduğunu düşünerek ibadetlerimizi yapalım” çağrısında bulundu.

Kaynak : Yıldız ÇİÇEK

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...