Yasa var somut adım yok

Altınokta Körler Derneği Antalya Şubesi 7 Temmuz 2005 tarihinde çıkartılan 5378 sayılı Özürlüler Yasası'nda aradan geçen süreye rağmen somut bir çalışma olmamasını eleştirdi

Güncel 7 Temmuz 2017 17:07
Yasa var somut adım yok
-A +A

Altınokta Körler Derneği Antalya Şubesi 7 Temmuz 2005 tarihinde çıkartılan 5378 sayılı Özürlüler Yasası'nda aradan geçen süreye rağmen somut bir çalışma olmamasını eleştirdi.

Cumhuriyet Meydanı'nda bir basın açıklaması yapan Altınokta Körler Derneği Antalya Şube Başkanı Rahim Ezgi ve beraberindeki 20 kişilik engelli vatandaş yasa ve yönetmeliklere rağmen engelli bireylerin karşısına çıkan çözümsüzlükten kaynakla aksaklıkların can yakmaya devam ettiğini belirtti.  Ezgi, 2005 yılında çıkartılan ve 2012 yılına kadar herhangi bir çalıyma olmamasından dolayı önce 3 yıllık ardından da 2+1 yıllık ek uzatma süresi verilen Özürlüler Yasası'nda engellilerin hayatını kolaylaştıracak somut bir gelişme olmadığını belirtti. 
 
YÜRÜYEMİYORUZ

Son olarak verilen ek sürenin bitimine 1 yıl kaldığını belirten Altınokta Körler Derneği Antalya Şube Başkanı Rahim Ezgi, "Erişilebilirlikle ilgili karşımıza çıkan sorunlar yasa ve yönetmeliklere rağmen hala çözülememiş olup, çözümsüzlükten kaynaklı aksaklıklar canımızı yakmaya devam etmektedir. Engellilerin büyük çoğunluğu sokağa çıkamamakta, sokağa çıkan az bir kısmımız ise korku ve panik içindedir. Çünkü kaldırımlar işgal altında, yollarda yürüyemiyoruz. Ya birşeylere çarçıp yaralanıyoruz, ya da ölümlü kazalara kurban gidiyoruz. Engelliler erişilebilir olmayan yollar, kaldırımlar, uygulamalar nedeniyle yaralanmasınlar, ölmesinler, ikinci bir engel sahibi olmasınlar diye bugün itibariyle 7 Temmuz'u Erişilebilirlik için Mücadele Günü ilan ediyoruz" dedi. 
 
 

Kaynak : Serçin ÇILDIR

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Seçmen sandık başında

Seçmen sandık başında

14:18 24 Haziran 2018
Gezici vezne yollarda

Gezici vezne yollarda

15:50 18 Haziran 2018
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...