Yasaya karşı nöbet

Antalya Halkevci Kadınlar, müftülere nikah kıyma yetkisi verilmesine tepki gösterip, "Birlik ve beraberliğimize tehlikeye düşürecek, bu tasarının kabul edilmesine asla izin vermeyeceğiz" dedi.

Güncel 13 Ekim 2017 16:48
Yasaya karşı nöbet
-A +A

Antalya Halkevci Kadınlar tarafından organize edilen forumda bir araya gelen kadınlar, Nüfus Hizmetleri Kanununda Değişiklik Tasarısı'nı tartıştı. Giritli parkında bir araya gelen yaklaşık 70 kadın yasaların içeriğini tartışarak tasarıyı ve uygulamaların oluşturabileceği mağduriyetleri konuştu. Halkevci Kadınlar adına konuşan Özge Hazal Kara, müftülere resmi nikah kıyma yetkisi vermeyi öngören yasa değişikliği ve Mağdur Hakları Kanun Tasarısı’nın kadınların kazanılmış haklarından neler götürebileceğini anlattı.

TASARI KABUL EDİLEMEZ
Kara, müftülere nikah yetkisi verilemeyeceğini belirterek, şu ifadeleri kaydetti:
"Birileri yine başımızı çorap örmeye, torba yasalarla haklarımızı gasp etmeye hazırlanıyor. Kapanacağı gün Meclis'e getirilen Nüfus Hizmetleri ve Mağdur Hakları Yasa Tasarıları adlarında her ne kadar 'hizmet' ve hak' geçse de ikisi de haklarımız gasp etmeyi amaçlıyor. Tasarıyı hazırlayanlar bize sormadan hayatlarımız ile ilgili kararlar alıyor. Kadınlar olarak itiraz ediyoruz"

İMZA KAMPANYASI BAŞLATTILAR
Forum sonunda yasa tasarısının meclisten geçmesine karşı mücadele edilmesi ve kadınlar birlik olma çağrısı yapılırken her gün saat 12.00-13.00 arası Giritli Parkı’nda kadın nöbeti tutma kararı alındı. Kadınlar forumda aldıkları karar gereği belirlenen saatte Giritli parkında tekrar buluşarak  'Nüfus Hizmetleri Kanunu' ve 'Mağdur Hakları' yasa tasarısı ile ilgili nöbet tutarak imza kampanyası başlattılar.


Yıldız ÇİÇEK, Fotoğraf: Serçin ÇILDIR

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...