SICAK HABER

ZEYTİNPARK'TA HASAT ZAMANI

Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, 2009 yılında Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nden kiraladıkları Zeytinpark'ta, bu yıl 3'üncü hasadın yapılacağını söyledi. Çandır, zeytin hasadının eylül ayı sonunda başlayacağını belirtti.

Güncel 11 Eylül 2017 17:23
ZEYTİNPARK'TA HASAT ZAMANI
-A +A

Antalya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Ali Çandır, 2009 yılında Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nden kiraladıkları Zeytinpark'ta, bu yıl 3'üncü hasadın yapılacağını söyledi. Çandır, zeytin hasadının eylül ayı sonunda başlayacağını belirtti.

1930'lu yıllarda 22 bin dönümken betonlaşmanın etkisiyle 2 bin 630 dönüme kadar küçülen Vakıf Çiftliği'ni 2009 yılında Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nden kiralayan ATB, doğasının korunması için hayata geçirdiği 'Zeytinpark' projesiyle 20 bini zeytin ağacı olmak üzere yaklaşık 25 bin ağacın bulunduğu alanı rehabilite ederek doğa sevgisi ve bilinci kazanması için çocuklar ve halkın kullanımına açtı.
Rehabilitenin ardından 'tavşan yüreği', 'memecik', 'manzalina' ve 'Ayvalık' (Edremit) başta olmak üzere 30 zeytin çeşidinin bulunduğu parkta elde edilen bölgeye has zeytin ve zeytinyağı da satışa sunuldu. 2015 yılında 49 bin 156 kilogram zeytinin toplandığı Zeytinpark'ta, bu rakam 2016 yılında 54 bin 862 kilograma yükseldi. Geçen yıl yağ için 31 bin 74 kilogram zeytin işlenerek 6 bin 929 kilogram zeytinyağı şişelendi. İçerisinde kimyasal karışım olmayan soğuk sıkım zeytinyağı satışa sunuldu. Yine geçen yıl 1500 kilogram salamura (kahvaltılık) zeytinin üretildiği Zeytinpark'ta, 22 bin 148 kilogram ham zeytin satıldı.

LİTRELİK VE HEDİYELİK ÇEŞİTLER MEVCUT
Üretilen zeytinyağları hediyelik kutularda satılıyor. Aynı zamanda gündelik ev kullanımı için de şişelere doldurularak stoklanıyor. Zeytinpark içindeki satış noktasında 1 litre Zeytinpark Seçme Naturel Birinci'nin 30 TL, 250 mililitre Zeytinpark Naturel Tavşan Yüreği Sızma 20 TL'ye satılıyor. Özel kutuda hediyelik zeytinyağı takımı 50 TL'den satılıyor.

ÜSTÜN KALİTEDE ZEYTİNYAĞI ÜRETİYORUZ

ATB ve Zeytinpark A.Ş. Başkanı Ali Çandır, üretilen zeytinyağlarının üstün kalitede olduğunu söyledi. ATB'nin tescil çalışmalarını yürüttüğü tavşan yüreği zeytinyağı ve natürel birinci zeytinyağlarının Zeytinpark'tan temin edilebileceğini aktardı.
Bu yıl daha yüksek rekolte hedeflediklerini belirten Başkan Çandır, alandaki ağaçların aynı zamanda havadaki 2 bin 600 ton tozu, 610 milyon metreküp karbondioksiti emerek temizlediğini söyledi.

Kaynak : DHA

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...