2 Aralık 2017 00:01
-A +A
Ziya Gündüz

Ziya Gündüz

HÜRRİYET MÜCADELESİNİN SEMBOLÜ ŞEYH ŞAMİL

Kafkas Müslümanlarının Rus işgaline karşı kıyam meşalesini yakmasına öncülük eden şüphesiz Muvahhid mücahid ve büyük dâvâ adamı  Şeyh Şâmil (rh.a.)’dir.   İmam Şâmil, halkını yeryüzündeki zalimlere karşı imanî bir bilinçle, hem ilmî anlamda, hem de askerî anlamda bir araya getirerek, bir kurtuluş mücadelesinin fitilini ateşlemiştir.
Kafkas arslanı Şeyh Şâmil, hayatının tamamında Çarlara karşı bir dâvâ şuuru ile mücadele etmiş,  Rusların gözetiminde yaşamayı, Allah’a şirk koşmakla eş anlamlı tutmuştur.  Ruslara karşı savaşırken, İslâmî ilimleri, kültürel ve sanatsal faaliyetleri asla ihmal etmemiştir.
Vefatının üzerinden 146 yıl geçmesine rağmen, halen İmam Şâmil’in hem Mü’minler üzerinde, hem de Ruslar üzerindeki etkisini görmek mümkündür. İmam Şâmil’den sonra Müslümanlar, İmam’ın cihad şuurunu devam ettirmişlerdir.

ÖRNEK ALINMASI GEREKEN ŞAHSİYET
Türkiye’de gençler hangi şahsiyetleri ve kimleri örnek almaları gerektiğiyle ilgili sorular sorulmakta ve tartışmalar yapılmaktadır.  Eğer örnek şahsiyetler görmek istiyorsanız, günümüzde örnek almamız gereken hayatın adı, Şeyh Şâmil ve benzeri imamlarımızdır. 
Cesaretiyle, ahlâkıyla, ilmiyle, takvasıyla, alçak gönüllüğüyle, ileri görüşlü olmasıyla gençlerinin tanıması ver örnek alması gereken İslâmî şahsiyetlerden birisidir Şeyh Şâmil!

SİLAH ERKELERE YAKIŞIR, SİZE LÂYIK DEĞİLDİR
Şeyh Şâmil’in cesaretiyle ilgili önemli bir anekdot: 
“Şâmil ile yaranı, Gimre’de iken Ruslar köyü bastılar,  mücahidlerden bazıları da bunlara karşı çıkıp müsademeye başladılar. İçlerinden Unsukullu Tahir şehid, geri kalanları da hezimeti uğrayıp perişan oldu. Şâmil, bu sırada cami de bulunuyordu.  Biri gelip:
- Herkes bırakıp gitti, haberini getirdi.
Müteakiben de Balakuni Musa geldi ve Şâmil’in camiden çıkıp kaçması için ısrar etti.
Şâmil, yalın ayak dışarı çıktı ve Rusların yaklaşmış, Müslümanların da bırakıp savuşmuş olduklarını gördü. Yanındakilerle yürüyüp önden gidenlere yetişti ve çoğunun elinden tüfengini alıp:
- Silah erkelere yakışır, size lâyık değildir, diyerek nehre attı.”
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Ölümüne olta

Ölümüne olta

14:42 14 Ekim 2018
ÜMİTLİ BEKLEYİŞ

ÜMİTLİ BEKLEYİŞ

16:06 17 Ekim 2018
Alıntı Yazarlar
Anket

Sayfalar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...